Böğürtlen Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Böğürtlen Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Böğürtlen Besin Değerleri

995

Besinin Adı
Türkçe: Böğürtlen
İngilizce: Blackberry
Latince: Rubus fruticosus

Vatanı ve İklimi:
Çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika’da (ABD) yetiştirilmektedir. Avrupa’nın en büyük böğürtlen üretim bölgeleri Sırbistan ve Macaristan’dır. Ülkemizde yaklaşık 14 türü görülen böğürtlene, ormanlarda; yol, hendek kenarlarında ve fundalıklarda sıkça rastlanır.

Bitkisel Özellikleri:
Beyaz veya pembe renkli çiçekler açan, uzun boylu, dikenli bir yapıya sahiptir. Gövdesi silindir şeklinde, odunsu, dalları ise dikenlidir. Yapraklarının kenarları dişli, alt yüzeyleri ise tüylüdür.

Faydaları ve/veya Zararları:
Kolit (kalın bağırsak iltihabı) gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Nörodejenerasyon (sinir hücrelerindeki hasar) gibi yaşa bağlı hastalıklara karşı koruyucu özelliği olduğu düşünülmektedir. Antiinflamatuar (inflamasyon önleyici) ve antioksidan özelliği bulunur. Kolorektal kanser hastalarında antiproliferatif (çoğalmayı önleyici) etki gösterir. İçeriğinde bulunan ellagic asit sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği ve bazı kanser tiplerinde hücrelerin gelişmesini engellediği gösterilmiştir. Böğürtlen tüketimi, lipid bozuklukları olan bireylerde apolipoproteinler ve kan basıncı üzerinde yararlı etkiler gösterebilir.

Bilgilendirme:
Taşıma ve depolamaya uzun süre dayanamadığından taze tüketimi mümkün olmayabilir. Bu nedenle çoğunlukla meyve suyu, reçel, marmelat olarak işlenmiş veya dondurulmuş şekilde tüketilmesine yol açar. Bu işlemler içeriğindeki vitamin ve minerallerin bir miktar kaybolmasına yol açabilir.

100 gram Böğürtlen’in besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
6,220,445
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
1,21902417
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
1300,90,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
36,344303,2

 

Mücahit PEHLUVAN, M. G. (2004, 6). Ahududu ve Böğürtlenlerin İnsan Sağlığı Açısından Önemi.

Pan Pan, C. W.-W.-S. (2015, 8). Beneficial regulation of metabolic profiles by black raspberries in human colorectal cancer patients.

Sona Skrovankova, D. S. (2015, 9 23). Bioactive Compounds and Antioxidant Activity in Different Types of Berries.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir