Kabağın En Pratik Hali: Fırında Kabak Tarifi Nasıl Yapılır?

Kabak Sufle Besin Değerleri Nelerdir?

286

Sufle deyince herkesin suratında oluşan o gülümsemeyi görebiliriz. Peki ya bu sufle; o çikolatalı, bol kalorili sufleden bin kat daha leziz, fit, çok az kalorili ve aynı zamanda da çok pratik desem, ne dersiniz? 🤗

Kabak Sufle Tarifi (10 Kişilik)

Malzemeler:

 • 4 adet kabak
 • ½ demet maydanoz
 • 1 adet soğan
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet kırmızı biber
 • Tuz, karabiber, pul biber
 • İsteğe bağlı yarım yağlı kaşar (30 gr)

Hazırlanışı:

 • İlk olarak tavada tereyağı eritilip, soğanlar eklenir.
 • Soyulup küp küp doğranan kabaklar tavaya alınır, 5-10 dakika kavrulur.
 • 2 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı süt eklenir, karıştırılır ve tavanın kapağı kapatılır.
 • Başka bir kapta; yumurta, tuz, maydanoz ve baharatlar karıştırılır, oluşan karışım tavadakilerle birleştirilir.
 • Son karışım kare bir fırın tepsisine alınıp, 180 derece ısıtılmış fırına koyulur.
 • Yaklaşık 1 saat sonra, üstü nar gibi kızarınca fırından çıkarılır.

Kabak suflemiz tadıma hazır, afiyet olsun.. 🙂

Gelelim sağlıklı tarifimizin içindeki malzemelerin faydalarına…

Kabak: Su içeriği yüksek, mevsimsel bir sebze olan kabak; içerisinde C vitamini, karotenoidler, fenolik bileşikler gibi yararlı mikro besinleri bulundurmaktadır. Göz sağlığı açısından koruyucu etki gösteren, zeaksatin ve lutein bulundurur.

İçeriğindeki lutein, beta karoten, zeaksantin ve dehidroaskorbik asit; lösemi ve tümör hücrelerine karşı antiproliferatif* etki gösterir. Kabak; antikarsinojenik, antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antiinflamutar ve analjezik* aktiviteleri nedeniyle, ağrıları hafifletmek ve soğuk algınlığını önlemek için geleneksel tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yumurta: Tavuk yumurtası, doğada; protein, lipit, vitamin ve mineralin en iyi kaynağı olarak kabul edilir. Yumurtanın akı; ovalbumin, ovotranferrin, ovomukoid, ovomusin, lizozim gibi antimikrobiyal, antikanser, tümör baskılayıcı, gıda koruyucu gibi etkileri olan, işlevsel olarak değerli birçok proteini içerir.

Çeşitli proteinler, fosfolipitler; vitamin A, vitamin E, selenyum ve karotenoidler gibi mikro besinler ve antioksidan özelliğe sahip çeşitli doğal bileşikleri içeren yumurta; diyet için çok değerli, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

 • Yumurta iyi pişirilmediği takdirde, salmonella adlı bakteri türü için iyi bir üreme ortamı olabilir. Ayrıca, çiğ yumurta akında bulunan ve bir protein olan avidin; biotinle bağlanarak B grubu vitaminlerinin metabolizmasını inhibe* eder.

Süt: Elzem aminoasit içeriği yüksek olan süt; yapısında A, D, E, K, B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, potasyum minerallerini içermektedir. Ancak, sütün yapısındaki demirin biyoyararlılığı düşük olduğundan, demir için bir kaynak olarak kabul edilemez. %5 oranında doymuş yağ içermesine rağmen; linoleik asit, bütirik asit, miristik asit gibi özel bileşenler içerdiğinden kronik hastalıklara karşı olumlu etkileri vardır. Süt ürünlerinde lizin aminoasidi fazla olduğundan, tahıllar ile tüketildiğinde aminoasit dengesi sağlanmaktadır. Süt proteinleri; büyüme ve gelişmeye yardımcı, doku farklılaşmasında ve kalsiyum emiliminde etkin, immün fonksiyonlar üzerinde etkili ve diş çürüklerine karşı koruyucu etki göstermektedir.

 • Yapılan çalışmalar; süt tüketimi ve IGF1, yani büyüme faktörünün pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir.

Soğan: Sadece yemek için değil, tıbbi amaçlar için de kullanılan soğan; içerdiği flavonoid ve sülfoksitler sayesinde; antikanser, antiplatelet aktivitesi*, antibiyotik etki gösterir. İçerdiği yüksek lif, yüksek protein, yüksek kalsiyum, potasyum, yağ oranlarıyla da her derde deva bir sebzedir.

10 kişilik Kabak Sufle’nin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
44,625651841302
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
42,72029477223
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
42,7110511,94,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
792,680721212,9

 

Antiproliferatif: Hücre çoğalmasını engelleyen

Analjezik: Ağrı kesici

İnhibe etmek: Engellemek

Antiplatelet aktivite: Trombositleri azaltan etki

Damián Martínez-Valdivieso, R. F.-B.-A.-M.-C. (2017). Role of Zucchini and Its Distinctive Components in the Modulation of Degenerative Processes: Genotoxicity, Anti-Genotoxicity, Cytotoxicity and Apoptotic Effects. nutritiens , 1.

E. D. N. S. Abeyrathne, H. Y. (2013). Egg white proteins and their potential use in food processing or as nutraceutical and pharmaceutical agents. Poultry Science 1,2,5.

Hafiz Ansar Rasul Suleria, M. S. (2013). ONION: NATURE PROTECTION AGAINST PHYSIOLOGICAL THREATS. Critical Reviews in Food Science and Nutrition , 3.

Irene Dini, G. C. (2007). Chemical composition,nutritional value and antioxidant properties of allium caepa. elsevier/food chemistry , 620.

LI-QIANG QIN, K. H.-Y. (2009). Milk consumption and circulating insulin-like growth factor-I level: a systematic literature review. International Journal of Food Sciences and Nutrition , 1.

McKay, D. L. (2013). Heaithy Vegetables Are Always in Season. health and nutrition letter, 4.

Reyhan Nergiz Ünal, T. B. (2008). beslenmede sütün önemi. hacettepe üniversitesi , 7,22-29.

Ülker aslı güler, Ö. p. (2017). Kimyasal Kontaminantların Çevre Sağlığı ve Gıda Güvenliği Üzerine Etkileri. Sinop Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi , 3,4.

Wang Liao, F. J. (2018). Egg Protein-Derived Bioactive Peptides: Preparation, Efficacy, and Absorption. Advances in Food and Nutrition Research , 1,2.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir