Golf Keçi Sütlü Maraşım Adlı Dondurma İncelemesi

Golf Maraşım Dondurması Kaç Kalori? İçinde Hangi Katkı Maddeleri Var? Diyette Dondurma Yerine Ne Yiyebilirim?

3.310

Yaz aylarında serinlemek bahanesiyle düştüğümüz, farklı çeşit dondurmalar arasında özellikle maraş usulü dondurma adı altında karşımıza çıkan “Golf Keçi Sütlü Maraşım” ürününü inceleyeceğiz😋.

Dondurmanın ambalajı üzerinde; “Üstün Lezzet Ödülü”, “Keçi sütlü kesme dondurma” ve “Maraş’ta üretim Gerçek lezzet” ifadelerine yer veriliyor. Ürün, sade yarım yağlı dondurma (%5,5 süt yağı içerir)(%99): süt ve süt ürünleri (pastörize keçi sütü (%25), pastörize inek sütü, kaymak, yağsız süt tozu) olarak satışa sunulmaktadır.

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçerisinde Ne Kadar Süt Var?

Ürün, keçi sütlü dondurma olarak satışa sunulsa da içeriğindeki süt ve süt ürünlerine baktığımızda sadece %25 oranında keçi sütü bulunurken, inek sütü, kaymak ve süt tozu bulunduğu gözlemlenmektedir. Dolayısıyla, üründe sadece keçi sütü bulunmadığını, keçi sütlü kesme dondurma ifadesi yerine “keçi sütü de bulunan dondurma” demenin daha doğru olacağını belirtmek gerek🧐.

Golf Keçi Sütlü Maraşım Kaç Kalori?

Golf Keçi Sütlü Maraşım dondurmasının bir kutusu 5 porsiyon içermektedir. Genel olarak tüm kutuyu değerlendirdiğimizde 890 kkal enerji içermektedir (Genç bir bireyin bir günde alması gereken kalorinin neredeyse yarısı 😳). Bu kalorinin 28,5 gramı yağ, 135 gramı karbonhidrat ve 22,5 gramı da proteindir. Bir porsiyonuna baktığımızda ise 178 kalori içerdiğini görebiliyoruz. Bu kalorinin makro besin öğeleri dağılımları; 5,7 gram yağ, 27 gram karbonhidrat ve 4,5 gram proteinden oluşmaktadır.

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçerisinde Hangi Şekerler Var?

Ürünün içindekiler bölümünde dikkat çeken bileşenler arasında, en az HFCS kadar  bazı hastalıkların oluşumunda ve gelişmesi üzerinde etkisi olduğu bilinen şeker ve glikoz şurubu yer almaktadır. Dolayısıyla özellikle diyabet tanısı belirlenmiş veya ailesinde diyabet tanısı bulunan bireylerin tüketimleri konusunda kontrollü davranmaları önerilmektedir. Dikkat çeken bir diğer nokta ise içerisinde kullanılan şeker ve glikoz şurubu oranlarının belirtilmemesidir. Enerji ve Besin Öğeleri tablosunda da eksik olarak tüketiciye sunulmaktadır. Bir kutu golf keçi sütlü maraşım dondurmasının tek porsiyonda, yani 100 ml’de 27 gram karbonhidrat içerdiği paket üzerinde belirtilmiştir.

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçerisinde Hangi Yağlar Var?

Bir kutu golf keçi sütlü maraşım dondurmada 28,5 gram yağ bulunmaktadır. Ürünün bir porsiyonu için yağ miktarı 5,7 gram olarak belirtilmiştir. Ürünün yağ içeriği; doymuş yağ oranı oldukça yüksek olarak görülmektedir çünkü üründe kaymak ve süt kaynaklı yağ kullanılmıştır. Doymuş yağlarla ilgili sitemizde yer alan makaleye ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz. Ürünün içeriğinde ilave edilmiş bitkisel yağ yer almamaktadır.

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçerisinde Hangi Gıda Katkı Maddeleri Var?

Üretim aşamasında gıda katkı maddelerinden emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri kullanıldığı belirtilmiştir. Ürünün etiketinde, içeriğinde yer alan bileşenlerinin bir çoğunun oranı belirtilmemiştir😒. Bunlardan bir diğeri ise ürünün içeriğinde kullanılan salep miktarıdır. Aroma olarak kullanılan salebin, maraş dondurması içerisinde ne kadar kullanıldığını maalesef bilmiyoruz😖. Üründe stabilizör olarak kullanıldığı belirtilen bazı katkı maddelerini inceleyelim🧐.

Lokust Bean Gam (E410) Nedir? Neden Kullanılır?

Lokust bean gum, aslında keçiboynuzu zamkı olarak bilinmektedir. Keçiboynuzu ağacının tohum endosperminden elde edilen bir galaktomannandır. Bu madde gıda, ilaç, kâğıt, tekstil, petrol kuyusu sondajı ve kozmetik ürünleri gibi çeşitli endüstrilerde katkı maddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda E410 ifadesi ile gösterilmektedir. Su molekülü ile hidrojen bağı oluşturması nedeniyle keçiboynuzu zamkı endüstriyel uygulamalarda yer almaktadır. Dondurma üretimi aşamasında ısı şoku uygulaması nedeni ile buz kristalleri oluşumu ortaya çıkmaktadır, bu olayı engellemek amacıyla %0,8 ile %1 oranında kullanılabilmektedir. Diğer bir yandan diyet lifi etkisinden dolayı; diyabet, bağırsak hareketleri, kalp hastalığı ve kolon kanseri gibi birçok sağlık probleminin kontrol edilmesinde faydalı olduğu belirtilmektedir (2).

Sodyum Aljinat Nedir? Neden Kullanılır?

Sodyum aljinat; dondurma, soslar, şuruplar ve soslardaki koyulaştırıcı madde olarak genellikle gıda endüstrisinde kullanılmaktadır. Stabilize edici maddeler olarak dondurmada sodyum aljinatlar kullanılır. İlave edilen sodyum aljinatın işlevi, dondurma işlemi sırasında buz kristallerinin oluşumunu azaltması ve bunun sonucunda yumuşak bir sonuç vermesidir(3).

E401 koduyla bilinen sodyum aljinat, soğuk su bölgelerinde yetişen, kahverengi yosundan özü çıkarılan doğal bir polisakkarit üründür (yani karbonhdirat, şeker kaynağıdır) (4). Kalsiyum varlığında ısıya ihtiyaç duymadan jel oluşturabilen sodyum aljinat, çoğunlukla kalsiyum tuzları ile birlikte iken ağızda çözünen, küçük havyar benzeri küreler oluşturmak için kullanılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılmasının genel amacı viskozite arttıran bir emülgatör olması iken, dondurmada ise stabilize edici bir madde olarak, buz kristallerinin oluşumunu azaltıp, yumuşak bir kıvam sağlamasından yararlanma isteğidir. Bir diğer özelliği ise, 150 Co‘ye kadar ısıya karşı dayanıklılık sağlaması, yani erimenin öne geçilmesidir (5).

Sodyum aljinatın agar varlığında, zayıf bir jel veya yüksek iyon konsantrasyonları oluşturabileceği ve guar gum ile kullanıldığında yüksek viskozite, yani koyu bir kıvam sağladığı literatürde belirtilmektedir (5). Ürünün içeriğine baktığımızda ise, bu amaçların tamamının hedeflendiği bariz bir şekilde görülmektedir.

Sodyum aljinatın kalsiyum ile reaksiyona girdiği, şehir şebekesi de dahil olmak üzere, kalsiyum içeren herhangi bir besinle birada tüketilmemesi gerektiği bilim dünyasında açıkça belirtilmiştir. Ancak Golf Keçi Sütlü Maraşım adlı bu ürün içerisinde, başta süt olmak üzere bir çok kalsiyum kaynağının yer aldığı gözlenmektedir. Dolayısıyla, üretim aşamasında veya saklama koşullarında gelişen reaksiyonlarla alakalı olarak net bir şey söylemek mümkün değildir.

Karboksi Metil Selüloz Nedir? Neden Kullanılır?

Molekülünün hidrasyonunu olağan kılan selüloz zinciri süresince karboksimetil gruplarının eklenmesiyle suda çözünürlük gerçekleşir. Bu maddenin kullanılma sebepleri arasında, viskozite değiştirici ve koyultma maddesi yer almaktadır. Çeşitli ürünlerde, buna dondurmada dahil olmak üzere, emülsiyonları dengelemek için kullanılmaktadır (2).

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçerisinde Allerjen Maddeler Var Mı?

Hazır ve paketlenmiş ürünlerin çoğunda olduğu gibi maraşım adlı dondurmada da; “eser miktarda yer fıstığı, fındık çeşitleri, glüten, soya lesitini ve yumurta içerebilir” uyarısı bulunmaktadır. Bu ibare ile, ürünün üretildiği bantlarda allerjen etki gösterebilen farklı besinlerin de üretiminin yapıldığı, farklı ürünlerden bulaşma söz konusu olabileceği ihtimaline vurgu yapılmaktadır.

1 porsiyon (100 ml) Golf Keçi Sütlü Maraşım adlı dondurma yerine yiyebileceğiniz daha sağlıklı alternatifler

5 adet badem + 1 porsiyon meyve + 2 kare bitter çikolata

Yarım kase yoğurt/süt + 1 porsiyon meyve + 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 porsiyon (100 ml) Golf Keçi Sütlü Maraşım adlı dondurma yedikten sonra aldığım kaloriyi nasıl yakarım?

Bir porsiyon dondurma ile alacağınız 200 kaloriyi yakmak için;

👉🏻50 dakika tempolu yürüyüş

👉🏻30 dakika tempolu bisiklet sürme

Not: Bu öneriler, bireylerin metabolik hızlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Golf Keçi Sütlü Maraşım İçindekiler

📌Süt ve Süt ürünleri [Pastörize Keçi sütü (%25), Pastörize İnek sütü, Kaymak, Süt tozu)],

📌Şeker,

📌Glikoz şurubu,

📌Salep,

📌Stabilizörler (Sodyum Aljinat, Karragenan, Lokust bean gam, Guar gam, Karboksi Metil Selüloz),

📌Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri),

📌Antep fıstığı (%1)

Not: İçindekiler bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1 porsiyon “Golf Keçi Sütlü Maraşım (100 g için)” Enerji ve Besin Değeri

Enerji
(kalori)
193
Yağ
(gram)
6.2
Karbonhidrat
(gram)
29.4
Protein (gram)
4.9

 

1 – İlgili Kaynaklar.

2 – Barak S, M. D. (2014). Locust bean gum: processing, properties and food applications–a review. Int J Biol Macromol. , 74-80.

3 – Liu, G., Li, S., Yuan, H., & Hao, M. (2018). Effect of Sodium Alginate on Mouse Ovary Vitrification. Theriogenology, 78-84.

4 – Wei, L., Hong, T., Liu, H., & Chen, T. (2017). The Effect Of Sodium Alginate On Struvite Crystallization İn Aqueous Solution: A Kinetics Study. Journal of Crystal Growth, 60-65.

5 – Yang, M., Wang, L., & Xia, Y. (2019). Ammonium Persulphate Induced Synthesis of Polymethyl Methacrylate Grafted Sodium Alginate Composite Films With High Strength for Food Packaging. International Journal of Biological Macromolecules , 1238-1245.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum