Chlorella Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Chlorella (Yeşil Alg) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Yeşil Alg Besin Değerleri

4.790

Besinin Adı
Türkçe: Chlorella
İngilizce: Chlorella
Latince: Chlorella Pyrenoidosa

Vatanı ve İklimi:
Uzun yıllardan beri, deniz algleri ve kullanım alanları ile ilgili yapılan birçok çalışma vardır. Algleri ilk kullanan kişi olarak Kral Shen Nung bilinmektedir ve M.Ö. 2700 yıllarında kullandığı söylenmektedir. Tıp ve besin maddesi gibi değişik alanlarda kullanılan deniz alglerinin; Japonya, Kore ve Çin’de büyük önemi vardır.

Bitkisel Özellikleri:
Klorofil içeren algler; basit yapılı, tek hücreli veya çok hücreli olabilen organizmalardır. Yeşil tatlı su yosunu olan Chlorella, gruplar halinde koloni oluşturabilir. 3-10 mikrometre boyuttan 70 cm uzunluğa kadar çıkabilir. Algler fotosentez yaptıkları ve klorofil taşıdıkları için, bitkilere de benzemektedir. Ekolojik olarak hayatlarını çoğunlukla deniz, nehir ve göl gibi alanlarda sürdüren algler, karaya çıktıklarında da toprak, kaya ve ağaçlara tutunarak yaşamlarına devam eder. Algler bitki ve hayvanlarla simbiyotik (ortak) yaşam kurabildikleri gibi, fotosentez yapmak için ışık bulabildikleri her yerde yaşayabilir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Denizde yaşayan önemli canlı kaynaklarından biri olan alglerin; yaralanmalarda, yüksek ateşi düşürmede, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde, ağır metal zehirlenmelerinde, kan dolaşımının düzenlenmesinde, damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolesterolü düşürmede etkili olduğu bilinmektedir.

Kurutulmuş mikro algler yüksek düzeyde provitamin A’ya ek olarak, protein, vitamin, mineral, monosakkarit, polisakkarit, agar ve antioksidanlar da dahil olmak üzere çeşitli diğer besin maddelerini bolca içermektedir.

  • Chlorellada fazla miktarda bulunan polisakkarit ve glikoproteinin çoğunluğu immün sistemi uyarıcı özelliktedir. Chlorella pyrenoidosa takviyesinin 4-8 hafta boyunca günlük (5-6 g / gün) tüketilmesi hem sIgA konsantrasyonu hem de sekresyon hızını arttırdığı gözlemlenmiştir.
  • 6 hafta boyunca chlorella özü tabletlerinin alınmasının sonucunda, majör depresyon bozukluğu olan hastalarda depresyon ve anksiyetenin bazı semptomlarını iyileştirebileceği anlaşılmıştır.
  • Yapılan bazı araştırmaların sonucunda, 30 tür algin bağışıklık sistemi üzerine düzenleyici etkisi olduğu saptanmıştır. Spirulina ve Chlorelladan elde edilen gıda tabletleri, vücut direncini arttırıcı yönde kullanılmaktadır.
  • Yakın zamanda yapılan bir başka çalışmada ise; Chlorella takviyelerinin, Japon gebe kadınlarda görülen anemi üzerine etkilerine bakılmış ve chlorella takviyesinin, hamileler için doğal folat, B12 vitamini ve demir kaynağı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bağışıklık güçlendirici ve kanser lezyonlarını önleyici/yok edici etkiye de sahiptir.
  • Chlorella, ağızdan alındığında kısa süreli (29 haftaya kadar) güvenlidir. En sık görülen yan etkileri, özellikle iki haftalık kullanımda diyare, bulantı, gaz, dışkıların yeşil renk değişikliği ve mide kramplarıdır.

Bilgilendirme:
Deniz algleri ekonomik yönden büyük bir öneme sahiptir ve üç grup altında toplanmaktadır: kahverengi algler (phaeophyceae), kırmızı algler (rhodophyceae) ve yeşil algler (cholorophyceae). Yeşil alglerden olan chlorellanın kültürü Otto Wargburg tarafından ilk olarak 1919 yılında yapılmış ve bu tek hücreli organizma, laboratuvar şartlarında yetiştirmeye çalışılmıştır. Chlorella çiftliği ise ilk olarak 1955 yılında Tokyo’da kurulmuştur. Tatlı suda yetişen tek hücreli mikroalg olan Chlorella pyrenoidosa Japonya’da yaygın olarak kullanılıp, bağışıklık fonksiyonu üzerine yararlı etkileri olduğu bilinen bir gıda takviyesi olarak tüketilmektedir.

100 gram Chlorella’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
25,6076923
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
51,22000
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
0161
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
256

 

Aktar, S. ve Cebe, G.E. (2010). Alglerin Genel Özellikleri, Kullanım Alanları ve Eczacılıktaki Önemi. Ankara Ecz. Fak. Dergisi, 237-264.
Chidley, C. ve Davison, G. (2018). The effect of Chlorella pyrenoidosa supplementation on immune responses to 2 days of intensified training . Eur J Nutr , 2529–2536.
Kaba, N. ve Çağlak, E. (2006). Deniz Alglerinin İnsan Beslenmesinde Kullanılması. E.Ü. Su Ürünleri Dergisi, 23, 243-246.
Tang, G. ve Suter, P.M. (2011). Vitamin A, Nutrition, and Health Values of Algae: Spirulina, Chlorella, and Dunaliella . Journal of Pharmacy and Nutrition Sciences, 111-118.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir