Portakalın Lezzeti: Portakallı Hurma Topları Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Şekersiz ve Pratik Bir Lezzet: Hurma Toplarının Besin Değerleri Nelerdir?

815

Hurma ile portakalın uyumuna bayılacaksınız. Tatlı krizlerini sağlıksız paket ürünler yerine gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz hurma toplarıyla karşılamaya ne dersiniz?

Portakallı Hurma Topları Tarifi (5 Kişilik)

Malzemeler:

  • 15 adet yaş hurma
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • Yarım portakal kabuğu rendesi
  • Çeyrek çay bardağı portakal suyu
  • Çeyrek çay bardağı limon suyu

Süslemesi için:

Hazırlanışı:

  • Hurmaların çekirdekleri çıkarılır, hurmalar derin bir kaba alınır.
  • 2 yemek kaşığı kakao, yarım portakal kabuğu rendesi, çeyrek çay bardağı limon suyu ve çeyrek çay bardağı portakal suyu, hurmaların üzerine ilave edilir ve blender yardımı ile macun kıvamı alması sağlanır.
  • Macun kıvamını alan karışım, küçük toplar haline getirilir.
  • Hazırlanan toplar, Hindistan cevizi ile etrafı kaplanarak, servise hazır hale gelir.

Afiyet olsun… 🙂

Hadi hurma toplarının içerisinde bulunan besinlerin özelliklerine göz atalım…

Hurma: Hurma ağacı (Phoenyx dactylifera L.) meyveleri dünyanın birçok yerinde, özellikle de Arap ülkelerinin çoğunda tüketilen, beslenmede önemli yere sahip bir meyvedir. Çeşitli hastalıklara karşı, doğal tıbbi ürün olarak kabul edilmektedir. Fitokimyasal incelemeler sonucu; meyvenin, antosiyaninler, fenolik bileşikler, steroller, karotenoidler ve flavonoidler içerdiği görülmüştür.

Zengin bir karbonhidrat, vitamin ve protein kaynağı olan hurma, aynı zamanda lifli bir meyvedir.

Portakal: Turunçgillerden protakal, yüksek miktarda C vitamini barındırır ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kanserle savaşmaya yardımcı olur. Lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle, sindirimi düzenler ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

5 Kişilik Portakallı Hurma Topları’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
78,7 53,7 3,4 0,2
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
9 1725 9,8 52
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
28,4 221 6,7 2,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
595 81,1 165 12,7

 

Al-Alawi, E.-M. A.-N.-S. (2017). Hurma Ağacı ( Phoenix dactylifera L.): Doğal Ürünler ve Terapötik Seçenekler. Frontiers in Plant Science.

Christine Morand, C. D. (2011). Hesperidin contributes to the vascular protective effects of orange juice: a randomized crossover study in healthy volunteers. The American Journal of Clinical Nutrition, 73-80.

Qiang Xu, L.-L. C.-B.-H.-W. (2012). The draft genome of sweet orange (Citrus sinensis). Nature Genetics, 59-65.

Vayalil, P. K. (2002, ocak 3). Antioxidant and Antimutagenic Properties of Aqueous Extract of Date Fruit (Phoenix dactylifera L. Arecaceae). Journal of Agricultural Food Chemistry, 610-617.

Zehdi, S., S., I., Terral, J.-F., & Gros-Balthazard, M. (2013). Biogeography of the date palm (Phoenix dactylifera L., Arecaceae): Insights on the origin and on the structure of modern diversity. Pedro A. Sosa.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum