Frenk İnciri Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Frenk İnciri (Dikenli Armut) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Frenk İnciri Besin Değerleri

2.904

Besinin Adı
Türkçe: Frenk İnciri
İngilizce: Prickly Pear Cactus
Latince: Opuntia ficus-indica

Vatanı ve İklimi:
Kaktüs bitkisi Amerika’nın güneyindeki Utah eyaletinde çölde, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde, Afrika’da ve Kuzey Meksika’da yetiştirilmektedir. Yaz sonu ya da sonbahar başı gibi hasat edilmektedir. Sıcak bölgelerde yetişen kuraklık toleransı oldukça yüksek bitki türüdür.

Bitkisel Özellikleri:
Kaktüsgiller familyasında yer alan frenk inciri yayvan şekle sahip, üzeri dikenli ve yaprakları etli bir bitkidir. Farklı kesimlerde Mısır inciri, Hint inciri, Firavun inciri, Lap inciri, Dikenli armut, Kaynanadili ve Kaynanayumruğu olarak bilinmektedir. Bu bitkiyi dil şekline benzetilmesiyle birlikte yassı ve kabuğu kalındır. Doğal olarak yetişen frenk incirinin sadece meyve kısmı tüketilmektedir. Frenk incirinin sapları çok çabuk bozulabilmekte, ayrıca kararmaya meyilli olmasıyla birlikte su kaybına ve bozulmalara karşı oldukça duyarlıdır.

Faydaları ve/veya Zararları:
Frenk inciri; C ve E vitamini, selenyum minerali, aminoasitler ve antioksidan açısından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda selenyum minerali açısından zengin olmasıyla birçok kanserin önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Frenk inciri C vitamini kaynağı olarak tüketildiğinde vücut direncini arttırmaktadır. Lif içeriği yüksek olup kalorisi düşük bir meyvedir. Frenk incirinin deneysel kanıtlara dayanarak, bazı türlerinin yenmesi sonucunda insüline bağımlı diyabeti olan hastalarda lipit ve kan şekeri düşürücü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bağırsak hastalıklarına ve boyun tutulmasına karşı iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir.

Bilgilendirme:
Frenk inciri şekerleme, meyve suyu ve jöle yapımı için kullanılmaktadır. Buzdolabında 1 hafta süre depolama sağlanabilir. Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Pişirme teknikleri arasında; kaynar suda haşlamayla, yağ ile sotelenerek, konserve yapılarak, güveçlerde pişirilerek ve salatalarda tercih edilmektedir. Frenk incirinin meyvesi, olgunlaşmasının ardından dış kabuğu soyularak direkt olarak tüketilmektedir. Dermatolojik, terapötik ve farmasötik alanlarında kullanımları mevcuttur. Daha çok üretimi Meksika’da gerçekleştirilen frenk incirinin yıllık üretim miktarı 400.000 tondur. Üretilen frenk incirlerinin daha çok kırmızı ve sert olanları tercih edilmektedir. Marketlerde ise daha çok dilimlenmiş şekilleriyle satım yapılmaktadır.

100 gram Frenk İnciri’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
9,5543
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
0,722014
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
0,5110,30,4
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
4156853,6

 

Banuelos, G. S., Fakra, S. C., Walse, S. S., Marcus, M. A., Yang, S. I., Pickering, I. J., et al. (2011). Selenium Accumulation, Distribution, and Speciation in Spineless Prickly Pear Cactus: A Drought- and Salt-Tolerant, Selenium-Enriched Nutraceutical Fruit Crop for Biofortified Foods. 315-327.
El Kossari, R. L., Villaume, C., El Boustain, E., Sauvaire, Y., & Mejean, L. (1998). Composition Of Pulp, Skin And Seeds Of Prickly Pears Fruit (Opuntia ficus indica sp.). Plant Foods for Human Nutrition, 263-270.
Guevara, J., Yahia, E., Brito de la Fuente , E., & Biserka , S. (2003). Effects Of Elevated Concentrations Of CO2 İn Modified Atmosphere Packaging On The Quality Of Prickly Pear Cactus Stems (Opuntia spp.). 167-176.
Nerd, A., Karadi, A., & Mızrahi, Y. (1991). Salt Tolerance Of Prickly Pear Cactus (Opuntia ficus-indica). Kluwer Academic Publ&hers, 201-207.
Sağıroğlu, M., Topuz, T., Ceylan, K., & Turna, M. (2013). Yahyalı(Kayseri) Ve Tarsus(Mersin)’dan Etnobotanik Bir Araştırma. SAÜ Fen Edebiyat Dergis.
Sıcak, Y., Çolak, Ö. F., İlhan, V., Sevindik, E., & Alkan, N. (2013). Köyceğiz Yöresinde Halk Arasında Yaygın Olarak Kullanılan Bazı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler. 4(2), 70-77.
Uçar, İ. (2013). YetiştiğiGeldiği Coğrafya Veya Etnik Adlandırmayla Oluşturulan Bitki Adları. 115-135.
Washbur, C. (2011). Prickly Pear Cactus .

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir