Farklılık Arayanlara: Kuru Börülce Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Besin Değerleri Nelerdir?

322

Baklagillerin faydaları saymakla bitmez, börülce de onlardan sadece biri… Sofralarınıza farklılık katacak börülce salatası tarifi geliyor. 😉

Kuru Börülce Salatası Tarifi (6-8 Kişilik)

Malzemeler:

 • 250 gr kuru börülce
 • 4 adet taze soğan
 • 1/2 demet maydanoz
 • ¼ demet dereotu
 • 1 büyük boy tatlı kırmızı biber
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 4-5 adet kornişon turşusu
 • 1 orta boy limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı toz sumak
 • 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:

 • Akşamdan ıslatılan börülceler, üzerini biraz geçecek şekilde suda haşlanır.
 • Soğan, dereotu ve maydanoz ince ince kıyılır.
 • Turşu ve kırmızı tatlı biberler küp küp doğranır.
 • Doğranan malzemeler haşlanmış börülce ile harmanlanır.
 • Daha sonra malzemelerin üzerine zeytinyağı, sumak, limon ve tuz eklenir.

Ve salatamız hazır, afiyet olsun.. 🙂

Salatamızın içindekilerin faydaları nelermiş, bir bakalım…

Börülce: Taze ve kuru hali olmak üzere iki çeşit tüketilen, çok yönlü ve besleyici baklagillerden olan börülce; dünyanın sıcak bölgelerinde, yaklaşık 7 milyon hektarlık bir alanda yetiştirilmektedir. Beslenme profili baklaya benzeyen börülcenin, yaklaşık %80-85‘i sudan oluşmaktadır. Yağ miktarı düşük olan börülce, potansiyel bir protein kaynağıdır. Baklagillerin yapısında yüksek oranda bulunan ve gaz yapıcı olarak bilinen, sindirilmeyen lifler; bağırsak kanser riskinin azalmasını ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün artmasını sağlamaktadır.

Sebze, meyve, hububat ve bakliyatların yapısında doğal olarak bulunan C vitamini (askorbik asit), a-tokoferol ve fenolik bileşikler; kanser, kardiyovasküler hastalıklar, katarakt, ateroskleroz, diyabet, astım, hepatit gibi birçok hastalığın sebebi olan oksidatif hasarı azaltma yeteneğine sahiptir.

Soğan: Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen soğan; doğal, biyoaktif bir bileşik olarak kardiyovasküler hastalıklar, dejeneratif patolojiler ve kanser türlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Maydanoz, Dereotu: İçerisinde birçok önemli mineral, vitamin ve biyoaktif bileşiği içeren maydanoz ve dereotu; antioksidan, antifungal*, antiinflamatuar*, antibakteriyel, antidiyabetik ve antikanser aktiviteleri ile bilinirler.

Kırmızı Tatlı Biber (Kapya Biber): Yapılan çalışmalara göre; kapya biberlerin tohumları, yaklaşık %20 oranında protein içermektedir. Ayrıca; biber tohumunda, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olan linoleik, oleik ve palmitik yağ asitleri olduğu saptanmıştır.

Limon: Çeşitli enfeksiyonlar, mide problemleri, konstipasyon*, diş problemleri, ateş, kanama, romatizma, yanıklar, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan limon; saç ve cilt bakımı için de kullanılmaktadır. Düşük pH değerine sahip olan limon, antibakteriyel etki gösterir.

6-8 kişilik Kuru Börülce Salatası’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
172,2 236 32 1722
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
77,3 4795 308 391
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
58,4 448 18,7 14,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1552 855 449 40

 

Antifungal: Mantar oluşumunu engelleyen

Antiinflamatuar: Enfeksiyon oluşumunu engelleyen

Konstipasyon: Kabızlık

Ehlers , J., & Hall , A. (1997). Cowpea ( Vigna unguiculata L. Walp.). Department of Botany and Plant Sciences .

Yılmaz , E., Hürriyet, N., & Dündar Emir, D. (2017). Functional Properties of the Capia Pepper Seed Defatted Press Cakes. Waste Biomass Valor .

Al-Qassabi, J., Weli, A., & Hossain, M. (2018). Comparison of total phenols content and antioxidant potential of peel extracts of local and imported lemons samples. Sustainable Chemistry and Pharmacy .

Fernandez-Jalao, I. (2017). Influence of food matrix and high-pressure processing on onion flavonols and antioxidant activity during gastrointestinal digestion. Journal of Food Engineering .

PEKŞEN , E., & ARTIK , C. (2004). ANTİBESİNSEL MADDELER VE YEMEKLİK TANE BAKLAGİLLERİN BESLEYİCİ DEĞERLERİ. Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Samsun .

Saleha, A. M., Selim, S., & Soad Al Jaounie, H. A. (2018). CO2 enrichment can enhance the nutritional and health benefits of parsley (Petroselinum crispum L.) and dill (Anethum graveolens L.). Food Chemistry , s. 519–526.

SERT, H. (2011). HATAY İLİ EKOLOJİK ŞARTLARINDA BÖRÜLCE (Vigna sinensis (L.) Savi) ÇEŞİTLERİNİN TANE VERİMİ VE BAZI TARIMSAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE FARKLI BİTKİ SIKLIKLARININ ETKİLERİ. Tarla Bitkileri Anabilim Dalı

Siddhuraju b, P., & Becker, K. (2007). The antioxidant and free radical scavenging activities of processed cowpea (Vigna unguiculata (L.) Walp.) seed extracts. Food Chemistry .

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum