Ginseng Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ginseng (Kırmızı Ginseng) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Kırmızı Ginseng Besin Değerleri

716

Besinin Adı
Türkçe: Kırmızı Ginseng
İngilizce: Red Ginseng
Latince: Panax Ginseng

Vatanı ve İklimi:
Ginseng; Çin, Amerika, Hindistan, Rusya ve Sibirya’da yetişebildiği gibi esas vatanı Güney  Kore’dir. Panax Ginseng , Ginseng türleri içinde en bilinen türdür. Soğuk iklime ihtiyaç duymakla beraber  5-6 yıl gibi bir sürede olgunlaşmaktadır.

Bitkisel Özellikleri:
6 yıllık olgunlaşma sürecinde kök kısmı ortalama 80 gr olacak şekilde dengeli bir şekilde baş, ana gövde ve kuyruk kısmının gelişmesi ile oluşur. Ginseng önemli ilaç maddeleri  içeren bir bitkidir. Kırmızı ve beyaz türleri mevcuttur.

Faydaları ve/veya Zararları:
Ginseng’in kökü, geleneksel olarak vücut fonksiyonlarını normalleştirmek ve stresle mücadele eden sistemleri güçlendirmek için kullanılır. Ginseng’te bulunan adaptojenlerin (vücutta dengeleyici etki yaratan, sağlıklı ürünler), çok çeşitli çevresel saldırılara ve duygusal koşullara karşı sağlık üzerinde koruyucu etkisi olduğu bildirilmiştir. Ek olarak Ginseng’in bağışıklık güçlendirme etkileri, yorgunluğun hafifletilmesi, kan akışının iyileştirilmesi, antioksidan etkiler, hafıza geliştirme ve menopoz bozukluğu üzerindeki olumlu etkileri de bilinmektedir.

Bilgilendirme:
6 yılda olgunlaşan ginseng, toprak gibi yabancı maddeleri temizlemek için püskürtme suyu ile yıkanır. Nişastanın düzgün jelatinleşmesi için ginseng 90-98°C’de, 1-3 saat buğulanır. Mekanik kurutmada nem içeriği %15-18 olacak şekilde 40-45°C’de güneşte kurutulur. Oksijenle paketlenmiş bir Kırmızı Ginseng 10 yıla kadar saklanabilir.

Ginseng genellikle tablet olarak tüketilir. Doğrudan kullanılmayan bir üründür fakat nadir olarak ginseng kökleri bulunabilmektedir. İlaçlarda, cilt bakım ürünlerinde, şampuanlarda, saç bakım ürünlerinde ve enerji içeceklerinde kullanılmaktadır. İlaç olarak kullanım alanı ise diyabet tedavisinde ve erkeklerde cinsel fonksiyonlar üzerinedir.

100 gram Kırmızı Ginseng’in besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
80155
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
0
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
37320

 

Sang myung lee, B. s. (2015, 04 09). Characterization of Korean Red Ginseng. 05 05, 2018 tarihinde Characterization of Korean Red Ginseng

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir