Ev Yapımı Limonata Tarifi

618

Sıcak yaz günlerinde, bunaltıcı havalarda serinlemek için pratik bir şekilde hazırlanabilecek, buz gibi fit bir limonataya kim hayır diyebilir?

 • Ev yapımı limonatamızın sağlık açısından faydalarına şöyle bir göz atalım.

Limon: Dünya genelinde yetiştirilen en yaygın besinlerden olan limon, birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal içermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kollajen doku sentezi gibi birçok önemli mekanizmanın gelişmesinde rol oynayan, meyve ve sebzelerde fazla miktarda bulunan C vitamini (askorbik asit), özellikle limonda fazla bulunur. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, vücutta hücre hasarına neden olan serbest radikallerle savaşır ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte limon, anti-inflamatuar, anti-kanser ve anti-viral aktiviteye sahip flavonoidler sayesinde; kardiyovasküler hastalıklar, kanser, osteoporoz, diyabet ve nörodejeneratif hastalıkların* önlenmesi ve geciktirilmesinde rol oynamaktadır.

Bal: Antik çağlardan beri, yara iyileşmesi ve enfeksiyon önlemek için koruyucu bir bariyer olmasıyla bilinen bal, antibakteriyel, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antioksidan özellik gibi birçok önemli etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucunda balın; solunum, gastrointestinal, kardiyovasküler ve sinir sisteminde sağlığa yararlı birçok etki gösterebileceği görülmüştür.

Ev Yapımı Limonata Tarifi (7-8 Kişilik)

Malzemeler:

 • 2 adet limon (kabuklarıyla beraber)
 • 2 adet limon suyu
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 1 çay bardağı ılık su
 • 1,5 lt soğuk su
 • Birkaç dal taze nane yaprağı
 • Bol buz

Hazırlanışı:

 • Kabuklarıyla birlikte 2 adet limon orta büyüklükte parçalara bölünerek blendera alınır.
 • 2 adet limonun suyu ve 3 yemek kaşığı bal ilave edilerek blenderdan geçirilir.
 • Birkaç dakika sonra, üzerine 1 çay bardağı ılık su konularak tekrar blenderdan geçirilir, bu şekilde bal ve limonun birbirine daha iyi karışması sağlanır.
 • Temiz bir file/tülbent veya süzgeç ile süzülen karışımın üzerine 1,5 lt soğuk su ilave edilir, bol buz ve taze nane yapraklarıyla sunuma hazır hale gelir.

Not: Kalan tortu şeklinde karışımı dilerseniz kek veya muhallebilerinize ekleyerek aroma sağlayabilirsiniz.

Afiyet olsun. 🙂

7-8 kişilik Ev Yapımı Limonata’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
46,5 9,1 6,3 9,9
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
2,9 633,5 42,7 178
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
2,1 65,2 2,7 0,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
276 53,9 106 3,6

 

Nörodejeneratif hastalık: Beynin bazı bölgelerindeki nöronların kaybı sonucu oluşan hastalık .

Al-Qassabi, J. S. (2018). Comparison of total phenols content and antioxidant potential of peel extracts of local and imported lemons samples. Sustainable Chemistry and Pharmacy, 71-75.
Ellulu, M. S. (2017). Obesity, cardiovascular disease, and role of vitamin C on inflammation: a review of facts and underlying mechanisms. Inflammopharmacology, 25(3), 313-328.
Kasnak, C. P. (2015). Doğal Antioksidanların Sınıflandırılması ve İnsan Sağlığına Etkileri . Türk Tarım – Gıda Bilim ve Teknoloji Dergisi, 3(5), 226-234.
Lee, E. R. (2007). Effect of Flavonoids on Human Health: Old Subjects but New Challenges. Recent Patents on Biotechnology , 1(2), 139-150.
Mandal, M. D. (2011). Honey: its medicinal property and antibacterial activity . Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 154-160.
M’hiri, N. G. (2018). Effect of different drying processes on functional properties of industrial lemon byproduct. Process Safety and Environment Protection , 450-460.
Samarghandian, S. F. (2017). Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research . 9(2), 121-127.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Halil İbrahim Uray
Halil İbrahim Uray
3 yıl önce

Meleksima Hanım, bu güzel ve faydalı içecek önerisi için teşekkür ederiz.