Kolostrum Nedir? Faydaları Nelerdir? Sporcularda Kolostrum Kullanımının Etkisi Nedir?

1.216

Kolostrum Nedir?

Kolostrum, memeliler tarafından doğumdan sonraki ilk birkaç gün üretilen süte verilen isimdir. Kolostrum, özellikle büyüme faktörleri, bağışıklık sistemi koruyucuları, antimikrobiyal bileşenler, makro ve mikro besin öğeleri bakımından zengin bir süttür.

 

Kolostrumun Faydaları Nelerdir?

Kolostrum, uzun yıllar önce Hindistan’da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. İkinci dünya savaşı zamanında antibiyotik olarak, 1950’lerde eklem hastalıklarının tedavisi amacıyla kullanılmıştır.

İshal olan çocukların kolostrum ile tedavi edilmesi, kolostrumun bağırsak duvarını koruyup onarması, ilaç ve kemoterapiye bağlı mide bağırsak sorunlarında kullanılması tedavi edici özelliğini güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır.

Sporcularda Kolostrum Ne İçin Kullanılır?

Sporcular için en çok kullanılan proteinlerin başlıcası süt proteinidir. Kolostrum, son zamanlarda sporcularda kas ve vücut geliştirmek, antrenman ve maçlardan sonra hücre yenilenmesini hızlandırmak, yaraları iyileştirmek ve yarışma sırasında stresi azaltmak için sıklıkla kullanılan bir takviye haline gelmiştir.

Sporcularda antrenmanlar ve maçlar sonrası, bağışıklık sistemi ve doğal öldürücü hücre olan T hücreleri miktarı azalmaktadır. Bu durum, birkaç saat sonra dengeye gelse de, bazı sporcularda yapılan antrenman şiddeti ve türüne bağlı olarak döngü haline gelebilmekte ve hastalık riskleri arttırabilmektedir. Kolostrum hem içerdiği büyüme faktörleri hem de bağışıklık sistemi güçlendirici yapısı ile hastalık risklerini minimuma indirmek için tavsiye edilmektedir.

Yapısındaki insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) sayesinde iskelet kası protein sentezini ve yağ yakımını arttıran kolostrumun, düzenli olarak alınmasının uzun süreli egzersiz ve yarışlarda ısı çarpması riskini de azalttığını gösterilmiştir.

  • Yapılan bazı çalışmalarda; kolostrumun, atletlerde 8 haftalık bir kullanım sonucunda dayanıklılığı arttırdığı gözlenmiştir.
  • Bazı çalışmalarda; kolostrumun, hokey oyuncuları ve kürekçilerde güç, dayanıklılık ve sürati arttırdığı tespit edilmiştir.

Ali Osman Kıvrak, G. U. (2012). Kolostrumun Özellikleri Ve Sporcularda Kullanımı. Selçuk Unıversıty Journal Of Physıcal Educatıon And Sport Scıence , 138-142.

Ghazaleh Eslamian, S. H.-R. (2018). Effects Of Early Enteral Bovine Colostrum Supplementation On İntestinal Permeability İn Critically İll Patients: A Randomized,Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrition .

Gleeson, M. (2016). Immunological Aspects Of Sport Nutrition. Immunology And Cell Biology , 117–123.

Jd Buckley, M. A. (2005). Bovine Colostrum Supplementation During Endurance Running Training Improves Recovery,But Not Performance. 65-79.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum