Haşhaş Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Haşhaş (Haşhaş Tohumu) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Haşhaş Tohumu Besin Değerleri

1.596

Besinin Adı
Türkçe: Haşhaş
İngilizce: Poppy Seed
Latince: Papaver somniferum

Vatanı ve İklimi:
Anavatanının Doğu Akdeniz olduğu bilinmektedir. Dünya’da başlıca üretilen yerler Avustralya, Hindistan ve Türkiye olmak üzere ülkemizde en çok Afyonkarahisar’da yetiştirilmektedir.

Bitkisel Özellikleri:
Gelincikler familyasındandır. Yaprakları yumurta şekillidir. Çiçeği pembe, beyaz veya kırmızı olabilir. Çiçeklerinin yaprakları döküldükten sonra orta kısmındaki göbek büyüyerek fıçı şeklini alır. Bu küreler kesildiğinde süt gibi beyaz özü akar ve bir süre sonra rengi koyulaşır, yapışkan bir hal alır. Bu sıvıya Afyon denir.

Faydaları ve/veya Zararları:
İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle, antioksidan ve hastalık önleyici etkileri vardır. Gıda olarak alınırsa, sinir sistemine etki ederek ağrı kesici özellik gösterir. Balgam söktürücü etkisinden dolayı öksürük şuruplarında kullanılır. Tıpta birçok ilaçta haşhaş tohumundan yararlanılır. Korkuyu dindirici etkisi ve sıkıntıyı giderici etkisi vardır. Astım hastalarında solunum spazmlarında etkilidir. Analjezik (ağrı kesici) özelliği vardır. Cilt, meme, mide, dil kanseri gibi kanserlerde, bağırsak enfeksiyonlarında, kulak iltihabında, bazı tümörlerde, uykusuzluk, bulantı, soğuk algınlığı ve hipertansiyon gibi durumlarda faydalıdır.

Bilgilendirme:
Yüksek dozlarda alındığında kişide bağımlılık yapabilir. Bu nedenle çok fazla tüketilmemelidir. Haşhaş tohumu yağı mutfakta kullanılabildiği gibi sabun, boya yapımında ve ilaç sanayinde de kullanılır. Tohumları mutfakta hamur işlerinde kullanılabilir. Bitkinin özü olan Afyon denilen kısmın sürekli kullanımı organlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir.  Zihni bulanıklaştırır. Haşhaş yağı saç uzamasında etkilidir.

100 gram Haşhaş Tohumu’nun besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
4,221105
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
23,8705400
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
42,28549,56,4
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
487,1146033320,5

 

Hergenç, P. D. (2014). Beslenme, Sağlık ve Hastalıkta Bitkiler. İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri.

İpek, G., & Arslan, N. (2012, 5 17). Gıda Maddesi Olarak Haşhaş (Papaver somniferum L.) Tohumunun Değerlendirilmesi

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir