Armut Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Armut Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Armut Besin Değerleri

9.127

Besinin Adı
Türkçe: Armut
İngilizce: Pear
Latince: Pyrus communis

Vatanı ve İklimi:
Armut üretiminin fazla olduğu ülkeler Çin, ABD, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya olarak sıralanırken, ülkemizde de hemen her bölgede yetiştiği görülmektedir. İklim olarak ılıman bir iklim isteyen bu meyve ağacının, birçok çeşidi vardır. Bunlardan en çok bilinenleri; Akça, Ankara, Deveci ve Mustafabe çeşitleri Anadolu kökenli iken, Wilder ABD kökenli, Coscia ve Santa Maria İtalya kökenli, Williams ise İngiltere kökenli armut çeşididir.

Bitkisel Özellikleri:
Gülgiller (Rosacease) ailesine mensuptur. Meyvenin, et kısmı beyaz ve krem rengine sahip olmakla birlikte, çeşitlerine göre değişen; sulu, yumuşak, sert, aromalı gibi özellikler göstermektedir. 50-400gr aralığında değişen ağırlıklara sahiptir. Her bir çeşidinin kendisine özgü hasat zamanı vardır. Temmuz (Akça çeşidi) ayından başlayarak, eylül ayının (Deveci çeşidi) son günlerine kadar belirli zaman aralıklarında toplanabilmektedir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan diyet liflerinin, sağlığa birçok faydası olduğu bilinmektedir. Birçok meyveye göre, armut diyet lifini yüksek oranda içerir.

İz elementlerden olan bor, vücudumuzdaki magnezyum, fosfor, kalsiyum metabolizmalarını düzenler. Aynı zamanda kemik erimesine engel olup, beyin gelişiminde fayda sağlamaktadır. Tüm bu işlevleri sağlayan bor elementi, armut içerisinde bulunmaktadır.

İçerdiği bileşikler sayesinde; antioksidan (kansere karşı önleyici), anti-enflamatuar (iltihap reaksiyonu önleyici), analjezik (ağrı kesici), spazmolitik (kasılım çözen), idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok faydalı etkisi vardır. Vücut için önemli etkilere sahip olan C vitamini ve potasyum içeriğine sahiptir. Düşük sükroz içeriğinden dolayı, diyabet hastalarının diyetlerinde yer verilir. Alerjen bir etkisinin bulunmamasından dolayı, rahatlıkta tüketimi söz konusudur. Beslenmemizde yer vereceğimiz uygun porsiyondaki armut, içerdiği yüksek lif sayesinde kabızlığı engelleyici etkiye sahiptir.

Yapılan bir çalışma sonucunda, armutta bulunan, probiyotik olarak adlandırılan, bir maya türü S. Cerevisiae’nın, bağırsaklar üzerinde etkisinin artmasına yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Armut tüketiminin özofagus kanserinin oluşma riskini azalttığını bildiren çalışmalar da mevcuttur.

  • Her sağlıklı besinin aşırı miktarlarda tüketilmesinin zararlı olması gibi, armutta da aynı durum söz konusudur. Aşırı tüketiminin ishale sebep olacağını (fazla lif içeriğinden dolayı) unutmamak gerekir.

Bilgilendirme:
Armut kabuğu çok iyi bir polifenol kaynağıdır. Doğal kimyasal olan polifenol bileşikleri, vücutta metabolizma sonucu meydana gelen, serbest radikallerin sebep olabileceği hasarları engelleyen bileşiklerdir. Bu yüzden armut tüketilirken, kabuğunun iyice yıkandıktan sonra soyulmadan yenilmesi önerilmektedir.

100 gram Armut’un besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
12,4 2 0,8 3
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
0,5 114 10 4,6
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
0,3 11 0,2 0,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
52,1 10 7 2,8

 

Fruit and vegetable intake and esophageal cancer in a large prospective cohort study. (2007, 12 15).

Grotto, D. (2016). D. GROTTO içinde, Hayat Kurtaran 101 Yiyecek (s. 62-63). İstanbul: Martı Yayıncılık.

ÖZATA, P. D. (2014). P. D. Özata içinde, Hayat Kurtaran Vitamin Ve Mineraller (s. 51). İstanbul: Hayygrup Yayıncılık.

Pınar Erecevit, S. K. (2017, 06 03). Probiyotik Maya Olarak Saccharomyces cerevisiae’nın Gelişimi Üzerine Pyrus communis L.’nin (Armut) Bazı Fitokimyasal Etkileri.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Dilan
Dilan
3 yıl önce

Armudun bütün çeşitlerini seven birisi olarak bu yazıyi çok yararlı buldum tesekkurler 😊😊

Pınar Dalkılınç
Pınar Dalkılınç
3 yıl önce

Merhaba Gizem Hanım yazınızı çok başarılı diğer meyveler hakkındaki yazılarınızı merakla bekliyorum 🙂

Bayram
Bayram
9 ay önce

Her gün yendiği takdirde bir süre sonra laksatif etkisini kaybeder mi?