Rose Şarap Nedir? Hangi Üzümle Elde Edilir? Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Pembe (Rose) Şarap Kalitesi Nelere Bağlıdır?

3.790

Şarap yapımında kullanılan üzüm, içerisindeki polifenol, antosiyanin gibi maddelerin doğal antioksidan olması sebebiyle beslenmede önemli bir yere sahiptir.

Antioksidanlar; zengin polifenol içerikleriyle, beyin hücrelerini koruma, enfeksiyonları önleme, kansere karşı koyucu, kronik hastalık riskinin önüne geçme, alerjik reaksiyonlardan koruma gibi etkilere sahiptir

Şarap Kalitesi Nelere Bağlıdır?

Şarapta kalite ve özellikler, kullanılan üzümlerin kimyasal yapısına, yetiştirildiği bölgenin iklim koşulları ve toprak florasına, fermente olması sırasındaki işlemlere ve sonrasındaki dinlenme koşullarına bağlıdır.

Rose Şarap Üretiminde Hangi Üzümler Kullanılır?

Ülkemizde ki üzümlerin %65’inden kırmızı, %35’inden beyaz %5’inden ise pembe şarap üretilmektedir. Kırmızı şarap için üretilen üzüm çeşidi esas olarak Öküzgözü iken; pembe şarapta Çal Karası’dır. Öküzgözü, Kalecik Karası, Syrah üzümlerinden de pembe şarap üretilebilmektedir.

Rose Şarap ve Polifenoller

Rose şarapta bulunan temel moleküller; benzoik asitler, hidroksisinamik asitler, stilbenler, flavonoller, flavan-3-ollar, dihidroflavonoller ve antosiyaninler gibi polifenollerdir. Miktarları üzüm çeşidi, coğrafi köken ve şarap yapım süreci gibi farklı faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte; şarapta tat ve renk gibi kalite ve duyusal özelliklerden sorumludurlar. Özellikle kırmızı üzümde bolca bulunan antosiyaninler, şarabın renginin ayarlanmasında önemli rol oynar.

Rose şaraptaki polifenollerin, özellikle de flavonoidlerin oksidasyonu, şarabın renginde esmerleşmeye sebep olabilir. Depolama sırasında pembe şarabın rengini korumak amacıyla polivinil polipirolidon (PVPP) kullanılabilir. Bu madde ise şarapta bulunan polifenolleri absorbe ederek miktarlarını azaltır, bu da antioksidan etkisinde azalmaya sebep olabilir.

Rose Şarap ve Sağlık Üzerine Etkileri

  • Kırmızı ve rose şarabın; alzheimer, parkinson, diyabet, enfeksiyonel hastalıklar gibi antioksidan maddelerin hedef aldığı, serbest radikal kaynaklı hastalıkların önlenmesine veya tedavisine dair kanıtlanmış hiçbir veri yoktur.
  • Kalp-damar hastalıkları açısından bakıldığında; kırmızı ve rose şarabın, sınırlı tüketimi ile kalp damar hastalıkları arasında olumlu ilişkiler gözlenmiştir. Kırmızı ve rose şarabın, kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskinin azalmasında önemli etkiye sahip olan ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün artmasına katkı sağladığı bilinmektedir.
  • Yapılan bir çalışmada; kırmızı ve rose şarabın, migren oluşum riskini ve migren ataklarını arttırdığı görülmüştür. Bunun sebebinin ise sadece şarabın alkol içeriği olmadığı belirlenmiş ancak hangi madde sebebiyle kaynaklandığı tespit edilememiştir.

Budak, N. H. (2012). Öküzgözü Üzümünden Üretilen Pembe Ve Kırmızı Saraplarda Mayse Fermantasyonunun Bazı Kımyasal Özellıklerle Antıoksıdan Aktıvıte Üzerıne Etkısı.

Buzrul, S. (2015). Türkiye’nin Şarap Sektörü.

Julıa T. Lıttlewood, V. A. (2003). Red Wıne As A Cause Of Mıgraıne.

Melodie Gıl, F. A.-S. (2017). Rosé Wine Fining Using Polyvinylpolypyrrolidone.

Talcott, S. S. (2003). Wınes .

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum