Sjögren Sendromu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

675

Sjögren sendromu, nem yapan bezleri etkileyen bir hastalıktır. Ağızda ve gözlerde kuruluğa neden olur. Sjögren sendromunun ana semptomları kuru gözler ve ağız kuruluğudur. Sjögren sendromu otoimmün bir hastalıktır. Sjögren sendromunda, bağışıklık sisteminiz; gözyaşı ve tükürük yapan tükürük bezlerine saldırır. Sjögren sendromlu çoğu insan kadındır. Her yaşta ve herhangi bir ırkta oluşabilir. Ancak çocuklarda nadir görülür ve en sık 40 yaşından sonra ortaya çıkar.

Sjögren’de tıbbi geçmiş için; fizik muayene, bazı göz ve ağız testleri ve kan testleri kullanılmaktadır. Tedavi her insan için farklıdır ve vücudun hangi kısımlarının etkilendiğine ve semptomlardan kurtulmaya odaklanılmasına bağlıdır.

Anti-İnflamatuar Diyet

Enflamasyon, sjögren sendromunun ve esas olarak tüm otoimmün hastalıkların bir bileşenidir. Hastalığın nedenini tedavi etmek için naturopatik bir bakış açısıyla ele almanın ilk yollarından biri anti-inflamatuar diyettir.

Diyette Tüketilmesi Önerilen Besinler:

  • Renkli Bütün Meyve ve Sebzeler

Koyu kırmızı, sarı, turuncu ve yeşil renklerdeki yiyecekleri yemek, enflamasyonu en aza indiren vitamin ve mineraller, fito-besinler, lif ve güçlü antioksidanlar sağlar.

  • Sağlıklı Yağlar

Yağlı balıklarda (somon, uskumru, sardalya) bulunan omega 3 yağlarını ve avokado, sızma zeytinyağı, çiğ fındık ve tohumlar gibi yiyecekleri içerir.

  • Lif

Lif, yeterli bağırsak hareketlerini teşvik eder, bağırsaklardaki sağlıklı bakteriler için uygun bir ortam yaratır ve vücudun genel detoksifikasyon sürecini destekler. Günde birkaç çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu, çözünür ve çözünmeyen lif eklemek için harika bir yoldur.

  • Et

Çimenle beslenen sığır eti veya bizon, anti-enflamatuar esansiyel yağlarda daha yüksektir.

  • Baharatlar / Otlar

Sarımsak, zencefil ve zerdeçal gibi baharatlar, diyete iltihap önleyici bir bileşen ekler.

Daha Az Tüketilmesi Önerilen Gıdalar

  • Trans veya Hidrojenlenmiş Yağlar

Vücudun iltihaplanmaya neden olan bu doğal olmayan yağları kullanma mekanizması yoktur. Bunlar diyetten çıkarılmalıdır.

  • Yüksek Glisemik İndeksli veya İşlenmiş Gıdalar

Ekmek, makarna, kek, şeker, meyve suyu ve mısır şurubu gibi yüksek oranda işlenmiş karbonhidratlar, hızlı bir şekilde sindirilir ve kan şekerinde hızlı bir yükselmeye neden olur.

Bu katkı maddelerinin besin değeri yoktur ve enflamatuar reaksiyonları teşvik etme eğilimindedir.

Sjögren’s Syndrome. Health Topics. National Institutes Of Arthritis And Musculoskeletal And Skin Diseases.

Wilkinson, K. Anti-Inflammatory Diet. Sjögren’s Syndrome Foundation. Bethesda, Bethesda, Amerika Birleşik Devletleri: Patient Education Sheet.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir