Metabolizma Dostu: Zerdeçallı Smoothie Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Farklı, Lezzetli Bir Tarif: Zerdamix Smoothie Nasıl Yapılır? Besin Değeri Nedir?

584

Bazı zamanlar yemeği çok mu kaçırdığınızı düşünüyorsunuz? Doğal bir şeyler içmeliyim ama ne içsem bilemiyorum diyorsanız bu tarif tam da sizin için.

Zerdamix, metabolizmanızı hızlandırır, içerdiği besin ögeleriyle tokluk sağlar ve aynı zamanda yağ yakmanıza destek olur.

Zerdamix Smoothie Tarifi (1 Kişilik)

Malzemeler:

 • 1 orta boy yeşil elma (90gr)
 • 2 orta dilim ananas (180gr)
 • ½ limon suyu (30gr)
 • 1 silme çay kaşığı zerdeçal (5gr)
 • 1 silme çay kaşığı tarçın (5gr)
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (10gr)
 • 1 tatlı kaşığı bal (5gr)

Hazırlanışı:

 • Ananas ve yeşil elmayı küp küp doğrayalım.
 • Blendıra koyalım.
 • Diğer malzemeleri de ekleyelim, bızzzz smoothimiz 60 saniyede hazır.
 • Şifa olsun…
 • Bu hazırladığımız smoothieyi ara öğün olarak içebilirsiniz.
 • Mide problemi yaşıyorsanız içmekten sakının.
Smoothiemizin içinde ne varmış, sağlığa ne gibi yararları olurmuş, bilimsel kaynaklardan destek alarak bakalım..

Tarçın: çok güçlü bir antioksidandır. Kan şekerini dengeler. İnsilün direnci, Tip 2 diyabet için iyi bir kaynaktır. Yağ yakmanıza yardımcı olur. Birçok hastalığın tedavisinde yardımcıdır. Alzheimer, Parkinson hastalığı bunlardan sadece birkaçı…

 • “Journal of the American College of Nutrition”da  yayınlanan bir araştırmaya göre fazla kilolu insanlar tarçın kullandığında daha az serbest radikal hasarı oluştuğu belirlendi. Tarçın serbest radikallerin etkisini engelleyerek kanser oluşumunu engellemede yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Yeşil elma:Yüksek lif oranıyla smoothielerin vazgeçilmezidir. Vitamin C deposu olup, B, K vitaminleri potasyum, bakır, manganezden de zengindir. Bir porsiyon yeşil elma günlük almamız gereken lifin yüzde 12 sini oluşturur. Araştırmalara göre yeşil elma akciğer ve bağırsak kanserlerine karşı etkilidir. Ayrıca yeşil elmanın içeriğinde pektin bulunur. Vücutta probiyotik gibi davranarak, bağırsaklarımızda bakterilerin yaşamasını sağlar.

Yulaf Ezmesi: Güçlü bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Beta glukan kaynağıdır. Beta glukan LDL kolesterolü azaltır, vücutta tokluk oluşmasını sağlar. Sağlıklı bir gut mikrobiyatası oluşturur. Yulaf ezmesi tüketmek kan şekerini düzenlemede yardımcıdır. Kilo kaybetmede yardımcı olur. Günlük sağlıklı öğün seçeneklerinizden biri olabilir. Yapılan araştırmalar kabızlığa karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Zerdeçal: Altın baharat olarak da bilinen zerdeçal sağlık açısından oldukça faydalıdır. Antibakteriyel, anti septik ve antienflamatuvar etkiye sahiptir. Yemeklerinizde smoothilerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı idealdir.

Kötü kolesterol dediğimiz LDL’yi azaltır, kan şekerini regüle eder, akciğer sağlığı, karaciğer detoksifikasyonu için ideal bir besindir. Yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalığına karşı da iyi geldiği belirtilmiştir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen adeta bir şifa kaynağıdır.

Limon: C Vitamini, B Vitamini, fosfor dan zengindir. Bununla birlikte, limon kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve birçok diğer sorunların tedavisinde kullanılır ve aynı şekilde deri, diş ve saç bakımında da kullanılır. Amerika Üroloji Derneği’nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda limonata ve limon suyunun kristallerin oluşmasını ve üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engellediği ortaya koyulmuştur.

Ananas: Tropikal meyvelerin kralı olan ananas, antioksidan ve potasyumdan zengindir. İçerdiği bol miktardaki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp koruyucu ve kanseri önleyici etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bal: Vücudunuzdan cildinizin güzelliğine kadar birçok faydası vardır. Bal, hastalıklara neden olan bakteri ve virüslere karşı dayanıklılık sağlayan antioksidan ve antibakteriyel özelliği yüksek bir besindir. Yara ve yanıkların erken iyileşmesi, kalp hastalığı, kolon kanseri, ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Doğal şekerdir.  Araştırmalar bal yemenin sporcularda atletik performansı arttırdığını göstermiştir.

1 kişilik Zerdamix Smoothie’nin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
498,61,624,1
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
3540,34757,3
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
1,866,73,50,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
24910058,56,6

 

Braaten JT1, W. P.-W. (1994 Jul). Oat beta-glucan reduces blood cholesterol concentration in hypercholesterolemic subjects. Eur J Clin Nutr. , 48(7):465-74.

Chen M1, D. Z. (2018 Apr 13(4)). Use of curcumin in diagnosis, prevention, and treatment of Alzheimer’s disease. Neural Regen Res. , 742-752. .

Gelhauser, C. (n.d.). Cancer Chemopreventive Potential of Apples,. Division of Toxicology and Cancer Risk Factors, German Cancer Research Center (DKFZ) .

Mandal MD1, M. S. ( 2011 Apr;1(2)). Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pac J Trop Biomed. , 154-160.

Manisha Deb Mandal, S. (2011). Honey:its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine , 154-160.

Sturtzel B1, D. A. (2010 Mar;14(3):). The status of vitamins B6, B12, folate, and of homocysteine in geriatric home residents receiving laxatives or dietary fiber. J Nutr Health Aging. , 219-23.

Sturtzel B1, M. C. (2009 Feb). Use of fiber instead of laxative treatment in a geriatric hospital to improve the wellbeing of seniors. Use of fiber instead of laxative treatment in a geriatric hospital to improve the wellbeing of seniors , 13(2):136-9.

Whitehead A1, B. E. (2014 Dec). Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. , 1413-21.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir