Bildiğinizden Farklı: Tavuklu Muffin Tarifi Nasıl Yapılır?

Tavuklu Muffin Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

285

Hem bitkisel hem hayvansal protein açısından zengin tavuklu muffin tarifi, lezzetiyle ana öğünlerinizi taçlandıracak bir lezzet haline gelecek 😉

Tavuklu Muffin Tarifi (8 Adet)

Tavuklu Muffin İçin Malzemeler:

  • 2 adet tavuk göğsü
  • Yarım su bardağı haşlanmış yeşil mercimek
  • 1 yemek kaşığı yağ
  • 10 dal kıyılmış maydanoz
  • Karabiber
  • Tuz

Tavuklu Muffin Hazırlanışı:

🐔Tavuk göğsünü robottan çekip kıyma haline getirelim diğer malzemeleri ekleyip yoğuralım.

🐔Muffin kalıplarını yağlayıp harcımızı koyalım üstüne fırçayla sıvı yağ sürelim.

🐔200 derecelik fırında 30 dk pişirelim.

Afiyet olsun 🙂

Tavuklu muffin için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Tavuk: Düşük yağlı, protein değeri açısından zengin, vitamin ve mineralleri içerisinde bolca bulunduran tavuk eti, kolay hazırlanması, çok fazla türde yemekte kullanılabilmesi ve kırmızı ete göre oldukça uygun fiyatlı olması sebebiyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

  • Yapılan araştırmalara göre göre; Türkiye’de, kişi başına yıllık tavuk eti tüketimi 17.24 kg olarak hesaplanmış olup, tavuk tüketiminin en fazla olduğu bölgenin Ege Bölgesi, en düşük olduğu bölgenin ise Doğu Anadolu Bölgesi olduğu görülmüştür.

Yeşil mercimek: Zengin besin öğeleriyle beslenmede önemli bir yere sahip olan yeşil mercimek, çeşidine ve yetiştirildiği bölgeye bağlı olarak protein içeriği bakımından çeşitlilik göstermektedir.

Besinlerin emilimini engelleyici faktörleri az içermesi, protein oranının yüksek ve pişme süresinin diğer baklagillere oranla kısa olması gibi nedenlerle, mutfaklarımızda sıkça tercih edilmektedir.

8 adet Tavuklu Muffin için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
17,8 152 2,1 321
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
56,1 981 113 47,9
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
14 569 5,4 21,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
424,4 102 104 4,8

Özge Doğanay Erbaş Köse H. B. (2017). Yozgat Koşullarında Yetiştirilen Yeşil Mercimek Genotiplerinin Verimine Ekim Sıklığının Etkisi. s. 351-355.

Sertaç Dokuzlu, O. B. (2013). Türkiye’de Tavuk Eti Tüketim Alışkanlıkları ve Marka Tercihleri. 27, s. 83-92.

Şahin, G. (2016). 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı Hasebiyle Türkiye’de Mercimek (Lens culinaris Medik) Yetiştiriciliği . Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, s. 1665-1696.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum