Sahur İçin Öneri: Tok Tutan Omlet ve Smoothie Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Lor Peynirli Omlet Tarifi Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

806

Bu omlet tok tutuyor!

Omlet Tarifi (1 Kişilik):
  • 2 yumurta (1 yemek kaşığı zeytinyağı ile omlet hazırlanır)
  • Tuzsuz/az tuzlu lor peyniri
  • 2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • Maydanoz, domates, salatalık ile omletinizi sebzelerle çeşitlendirebilirsiniz
Smothie Tarifi (1 Kişilik):
  • 1 bardak süt
  • Yaz meyveleri (çilek, muz vb.)
  • 1 yemek kaşığı chia veya muz ve chialı sütü ayrı ayrı da tüketebilirsiniz
    Afiyet olsun…
Bu sahur tariflerinin faydalarına bir bakalım…

Tam tahıl ekmeği: Tam buğday unu lif açısından zengin, kan şekerini çok hızlı yükseltmemesi ve kompleks karbonhidratlara sahip olması açısından çok değerlidir. B kompleks ve E vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum gibi minerallerce zengin ayrıca prebiyotik ve antioksidan etkilidir. Ayrıca tam tahıl ürünleri tokluk verici esansiyel yağ asitlerini de içerir.

Chia: Chia tohumları antioksidan aktivitesiyle bilinir. Tıbbi amaçlar için kullanılan uzun bir geçmişi vardır. Bu fildişi ve kömür renkli madde sağlığa yararları ile giderek daha tanınır hale gelmektedir. 2 yemek kaşığı yaklaşık 3.3 g protein, 6.9 g lif vardır. Yüksek omega-3 içerir.

Yumurta: Proteinler vücudumuzdaki, hücrelerin yapısal fonksiyonel ana bileşenidir. Tok tutar. Ayrıca proteinler kasları korumaya yardımcıdır. Proteinin en iyi kaynaklarından olan 100 g yumurtada 11.8 g protein vardır.

Lor Peyniri: Yumuşak, taze bir peynirdir. Protein desteğini arttırmak için kullanılır. Peynirlerin, peynir altı suyundan da değişik tatlarda lor peyniri yapılır. Lor, tuzsuz ya da çok az tuzlu tüketilir. Vitamin B12 yağ ve karbonhidrat metabolizması, merkezi sinir sisteminin bakımı ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu gibi büyük biyolojik fonksiyonları için gereklidir. Süt ürünleri B12 vitaminini önemli düzeyde sağlayabilir.

Sahur Menüsünün besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
42,3 257 34,4 237,4
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
25,1 808 177 26
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
30,7 589,5 4,3 1,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
549 361,5 171,5 8

 

A, R., E, Z., T, G., A, S., & G, P. (2017). Vitamin B12 determination in milk, whey and different by-products of ricotta cheese production by ultra performance liquid chromatography coupled with tandem mass spectrometry.

AL, V. E., & AE., Y. (2016). Detection of dietary DNA, protein, and glyphosate in meat, milk, and eggs.

Elgün, A., & Demir, M. K. (2008). Tam Bugday Unu ve Fonksiyonel Özellikleri. Türkiye 10. Gıda Kongresi, (s. 49-52). Erzurum.

Ünsal, A. (1996). Türkiye Peynirleri. SkyLife , 57-67.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum