Çiğ Browni Tarifi

Tatlı krizlerinize iyi gelecek sağlıklı bir tarif...

603

Kim demiş tatlıyı hayatınızdan çıkartın diye! Eğer siz de tam bir tatlı canavarıysanız, oldukça hafif ve bir o kadar da kolay bu tarif tam olarak sizin için. Hem de en az yediğimiz ıslak browni kadar leziz!

  • Sağlıklı besin içeriğiyle bir dilimi sadece 78 kkal olan brownimizin faydalarına hep beraber bir göz atalım…

Yulaf:
Yulaf (Avena sativa L.) diyet lifleri, fitokimyasallar ve yüksek besin değeri içeriğinden dolayı büyük ilgi görmektedir. Yulaf tüketiminin kolesterol düşürme ve kansere karşı koruma gibi çeşitli özellikleri olduğu yapılan çalışmalarda karşımıza çıkmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde önemli bir tahıl ürünü olan yulafın en çok yetiştirilen türü ise Avena sativa L. olup, kaplanmış beyaz yulaf olarak bilinir.

Yulaf ayrıca, E vitamini, folat, çinko, demir, selenyum, bakır, manganez, karotenoidler, betain, kolin, kükürt içeren amino asitler, fitik asit, ligninler, lignan ve alkil resorsinoller gibi mikrobesinleri içerir.

Fındık:
Fındık, tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidan biyoaktif maddeler açısından zengindir. Tüketimi, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Tokoferoller ve fitosteroller, gallik asit, L-arginin, p-hidroksi benzoik asit, selenyum, epikateşin, kafeik asit, sinapik asiti, lif ve çeşitli biyoaktif maddeler açısından zengindir. Fındıkla zenginleştirilmiş bir diyet, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) miktarını önemli ölçüde azaltırken, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) miktarını azaltmadan, total kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla trigliserit ve vücut kitle indeksi (BMI) önemli ölçüde değişmeden kalır.

Hurma:
Çok eski çağlardan beri insanlar tarafından tüketilen bir besin olan hurma (Phoenix dactylifera), glisemik indeksinin nispeten düşük olması ve lif içeriğinin yüksek olması özellikleriyle sağlık açısından oldukça yararlıdır. Yaş hurmanın besin değeri muz, elma gibi popüler meyvelerde bulunmayan birçok aminoasit içeriğiyle birçok meyveden üstündür. Yaklaşık %0,5-3,9 oranında, sağlık için faydalı olan pektin içerir. Çeşitli meyvelerle karşılaştırıldığında, enerji, lif ve mineral içeriği açısından (özellikle potasyum içeriği muzdan 2,5 kat fazladır) oldukça zengindir. Ayrıca, kalsiyum, demir, magnezyum yanısıra A, C, tiamin, riboflavin, niasin vitaminlerini de içerir. Hurma meyvesinin sindirime olan bir diğer katkısının, bağırsağın boşalma zamanını yavaşlatmasıyla ilgili olduğunu atlamamak gerekir.

Çiğ Browni Tarifi (6-8 Kişilik)

Malzemeler:

  • 2 bardak yulaf ezmesi (140 gr)
  • 1 bardak fındık (24 gr)
  • 8 adet hurma (8 gr)
  • 1/3 çay bardağı kakao (33 gr)
  • Bir fiske tuz (6 gr)
  • 1 bardak suyu alınmış elma püresi (125 gr)
  • 1/4 bardak ezilmiş ceviz (22.5 gr)

Hazırlanışı:

Yulaf, fındık, hurma, kakao ve tuzu mutfak robotundan geçirin. Daha sonra elma püresini ekleyin. Kalın ve yapışkan bir hamur oluncaya kadar karıştırın. Bir tepsiye istediğiniz gibi şekil vererek yerleştirin, cevizleri üzerine serpiştirdikten sonra buzdolabında 1-2 saat bekletin. Kareler halinde keserek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Prasad Rasane, Alok Jha, Latha Sabikhi, Arvind Kumar, V. S. Unnikrishnan. J Food Sci Technol. 2015 Feb. Nutritional Advantages of oats and opportunities for tis processing as value added foods. 52(2): 662–675

Simone Perna, Attilio Giacosa, Gianluca Bonitta, Chiara Bologna, Antonio Isu, Davide Guido, Mariangela Rondanelli. Nutrients. 2016 Dec;Effects of Hazelnut Consumption on Blood Lipids and Body Weight:A systematic Review and Bayesian Meta-Analysis 8(12): 747.

Salganik RI. The benefits and hazards of antioxidants: controlling apoptosis and other protective mechanisms in cancer patients and the human population. J Am Coll Nutr 2001;20(5 Suppl):464S-72S.

Braaten JT1, W. P.-W. (1994 Jul). Oat beta-glucan reduces blood cholesterol concentration in hypercholesterolemic subjects. Eur J Clin Nutr. 48(7):465-74.

Al-Shahib W, Marshall RJ. The fruit of the date palm: its possible use as the best food for the future? Int J Food Sci Nutr 2003;54(4):247-59.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum