Sosyal Medyanın Diyetetikteki Etik Uygulamalar ve İşletmeler Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya Nedir? Riskleri ve Faydaları Nelerdir? Diyetisyenler Nelere Dikkat Etmelidir?

824

Etik Görüş, Beslenme ve Diyetetik Akademisi (Akademi) / Kayıtlı Diyetisyen Komisyonu (CDR) Etik Kurulu tarafından, Diyetetik Mesleği için Etik Kuralları yorumunu veya uygulamasını yansıtmaktadır. Etik Kurul tarafından yapılan bu yorum veya uygulama, Kayıtlı Diyetisyen / Beslenme Uzmanı (RDN) veya Kayıtlı Diyetetik Teknisyenlerinin uygulamada karşılaştıkları belirli bir etik sorununa cevap olarak verilmiştir.

Bir Etik Görüşü uygulayıcıların davranışları için kapsamlı ve gözden geçirilmesi gereken önemli bir eğitim rehberidir. Aşağıda açıklanan durumların çoğunluğu, karşılaşılması muhtemel, varsayımsal durumlardır.

Giriş

Sosyal medya terimi, bilgi paylaşımı için kullanılan web tabanlı veya mobil teknolojileri ifade etmektedir. Bu teknolojiler diyetetik uzmanlarına, sağlığı geliştirmek amacıyla meslektaşlarıyla ve halkla iletişim ve etkileşim kurmaları için çeşitli yollar sunmaktadır. Bu makale; sosyal medyanın, diyetetik uygulamalarındaki yararlarını ve risklerini araştırmakta ve diyetetik uzmanları için mesleki ve kişisel sorumlulukları ortaya koymaktadır.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, günlük yaşamın her alanında iletişim biçimimizi değiştirmiştir. Merriam-Webster sözlüğü sosyal medyayı “kullanıcıların bilgi, fikir, kişisel mesaj ve video gibi diğer içerikleri paylaşmak için çevrimiçi topluluklar oluşturduğu elektronik iletişim biçimleri” olarak tanımlamaktadır. Kaplan ve Haenlein ise sosyal medyayı; bloglar, işbirlikçi projeler (örneğin Wikipedia), sosyal ağ siteleri (örneğin Facebook, Twitter), içerik toplulukları (örneğin YouTube), sanal sosyal dünyalar (örneğin Second Life) ve sanal oyun dünyaları olarak altı kategoride sınıflandırmıştır. Bu teknolojiler artık sağlık bakımı için bilgi paylaşımı, pazarlama, işe alım, acil durum hazırlığı, eğitim ve öğretim gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu hızlı değişimler, tüm sosyal medya sitelerini ve uygulamaları kesin olarak belirlemeyi zorlaştırsa da Traffikd, konulara göre kategorize edilmiş 400’den fazla siteyi listelemektedir.

Sosyal ağlar, mobil cihazlardan sosyal medya sitelerine erişilebilmesi etkisiyle de, artık en popüler çevrimiçi etkinlik haline gelmiştir. Dijital yerliler (15-24 yaş arasındakiler), e-posta ve mesajlaşma kullanımını azaltmakta ve şimdilerde sosyal medya ve sosyal ağların kullanımını arttırmaktadır. Daha eski yaş grupları da sosyal medyayı 2010’dan beri daha sık kullanmaya başlamıştır. Bu kullanım, sosyal medyayı profesyonel amaçlar için kullanmak isteyen sağlık profesyonellerine hem fırsatlar hem de tehlikeler yaratmıştır. Artık sosyal medyada; kullanıcı kitleyi, içeriği ve teknolojiyi dikkate almak gerekmektedir. “Gönder” veya “paylaş” seçeneği seçildikten sonra, kullanıcı artık mesaj ya da akış üzerinde tam kontrole sahip değildir.

Sosyal Medyanın Riskleri ve Faydaları

Uygun şekilde kullanılan sosyal medya; hastalara, tüketicilere ve uzmanlara fayda sağlamaktadır. Akademi; bloglar (bkz. www.eatright.org) ve Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Sharecare gibi diğer sosyal medya kanalları aracılığıyla sosyal medyada bir yer edinmiştir. Birçok sağlık kuruluşu ve meslek grupları, bire bir ilişkiler kurmak ve tüketicilere bilgi vermek için sosyal medya sitelerini kullanmaktadır. Hastalar arasındaki ilişkilere yönelik siteler (örneğin, PatientsLikeMe ve CureTogether) hastalara ve ailelere kronik hastalıklar, hastalıkları önleme ve sağlık hakkında destek ve rehberlik sağlamaktadır. Uluslararası diyabet sitesi www.TuDiabetes.org, katılımcı blogları ve forumlar gibi çevrimiçi sosyal ağları, araştırma amacıyla kullanılabilmektedir.

Sağlık alanlarında sosyal medya kullanımının riskleri ve sonuçları hakkında da örnekler mevcuttur.

 • 2008 yılında bir grup hemşire, yaklaşan vardiyadaki personele hastalarına yönelik özel bilgileri içeren vardiya değişim raporlarını – yetkisiz – sunmak üzere Facebook’u kullanmıştır. Bu bilgiler, “arkadaşlar” butonuna basıldıktan sonra hızlı bir şekilde aktarılmış ve sonuç olarak federal gizlilik düzenlemeleri ihlal edilmiştir.

Sosyal medya sitesinde bir hastanın fotoğraflarını yayınlayan sağlık çalışanı ve eski bir hastasıyla sosyal medyada “arkadaş” olan bir hekim, diğer örnekler arasındadır. İkinci örnek mesleki bir ilişki olarak gözükse de, yazar Sachin Jain’e göre bu, kişisel ve mesleki ilişkileri bulanıklaşabileceği ya da kafa karışıklığına neden olabilecek durumlara zemin hazırlamaktadır.

 • Hekimlerin Twitter kullanımıyla ilgili olarak yapılan bir çalışmada; atılan tweetlerin %3’ü, potansiyel gizlilik ihlali olarak ele alındığı için profesyonelce kabul edilmemiştir.
Mahremiyet ve Gizlilik

Sosyal medya sınırları ortadan kaldırsa da, mahremiyet ve gizlilik ile ilgili kurallar hala geçerlidir. Hastaların sağlık bilgileri özel olarak kabul edilmekte ve bu nedenle 1996’daki Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA) kapsamındadır. HIPAA, sağlık hizmeti bilgilerinin gizliliğini ve bu bilgilerin taşınması durumunda güvenliğini güvence altına almaktadır. Bir hastanın adı, adresi, doğum tarihi, görüntüleri ve sağlık durumu gibi kişisel olarak tanımlanabilen bilgiler, hastanın rızası olmadan ilgili kişiler haricinde kimseyle paylaşılamaz. Sağlık hizmetini veren kuruluşlar için istisnalar vardır, ancak sosyal medya bu istisnalara dahil değildir. Bireyler kendi bilgilerini kendileri yayınlayabilirler ancak bu, sağlık çalışanlarına da o bilgileri yayınlama ve yayınlanmış bilgileri kullanma hakkını vermemektedir. Sağlık Bilgi Teknolojisi Ulusal Koordinatörü Ofisi (ONC), mobil cihazların kullanımı ve kişisel bilgilerin korunmasına ilişkin kuralların mükemmel bir özetini sunan, sağlık veri değişimi ile ilgili politikalar oluşturmuştur (tıklayınız).

Elektronik sağlık kayıtları, kişisel sağlık kayıtları ve kuruluşlardaki hasta portalları, sağlık bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için katı standartlara tabiidir. Ticari olmayan kuruluşlarca verilen kişisel sağlık kayıtları aynı gizlilik standartlarını karşılamayabilir. Mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte ONC, mobil cihazlarda sağlık verilerini kullanmak için en iyi uygulamaları geliştirme çabasına girmiştir. Mobil cihazların şifrelenmesi, kişisel bilgilerin korunmasını sağlamaktadır.

E-Profesyonellik

Sara Aase, diyetetikteki e-profesyonellik üzerine yazdığı makalede, kişisel ve profesyonel varlığın çevrimiçi ortamdaki bulanıklığına değinmiştir. Birçok meslek grubu aynı sorunlarla mücadele etmekte ve mesleki olmayan etkileşimlerin ya da içeriklerin mesleklerini olumsuz etkileyebileceğinden endişe duymaktadır.

Diyetetik uzmanları öncelikle mesleki durumlarını düşünmelidir. Bir sağlık kurumunda veya şirkette çalışıyorsanız, size sunulan kurumsal sosyal medya araçları nelerdir? Bu araçları nasıl kullanacağınızı anlatan kurumsal politikalar nelerdir? Sosyal medyayla iç içe olan Mayo Clinic gibi sağlık kurumları, çevrimiçi araçların mesleki kullanımına ilişkin politikalar geliştirmiştir. Kurumsal ve kişisel görüşlerin net bir şekilde ayırt edilmesi ve doğru sağlık bilgilerinin doğru sunulması çok önemlidir.

Sosyal medya aracılığıyla halka ulaşmak isteyen uzmanlar için Sağlık Bilgi Yönetim Sistemleri Topluluğu (HIMSS), “Sağlık Hizmetlerinde Arkadaşlık. Sosyal Medya: Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne Yapmalıyım?” başlıklı makaleler yayınlamıştır. HIMSS’in uzmanlara tavsiyesi, halkın katılımını sağlamak için net hedeflere sahip olmak ve bir veya iki tür sosyal medya kanalı kullanmaktır. Mesleki ve kişisel çevrimiçi varlığın açıkça ayırt edilebilir olması, profesyonel güvenilirliğini korumak ve sürdürmek için çok önemlidir.

Sosyal Medya ve Mesleki Etik İlkeleri

Akademi/CDR Etik Kuralları, diyetetik uzmanlarına; halkın ve diğer uzmanların güvenini sağlamak için açık bir çerçeve sunmaktadır. Uzmanlar, sosyal medyadaki varlıklarının aşağıdaki ilkelere uymasını sağlamalıdır:

 • 2. İlke: Diyetetik uzmanı yüksek kalitedeki profesyonel standartları uygular ve destekler.
 • 6. İlke: Diyetetik uzmanı yanlış ya da yanıltıcı uygulamalarda ve iletişimlerde bulunmaz.
 • 10. İlke: Diyetetik uzmanları gizli ve kişisel bilgileri korur ve gizliliği garanti altına alma konusundaki sınırlamalarını açıkça belirtir.
 • 14. İlke: Diyetetik uzmanı, kişisel yeterlilik için gerekli olan mesleki standartlara uygun olmaya dair yaşam boyu sorumluluk ve yükümlülük üstlenir, sürekli olarak mesleki bilgi ve becerileri arttırmak ve bunları pratikte uygulamak için çaba gösterir.
 • 15. İlke: Diyetetik uzmanı mevcut veya potansiyel bir çıkar çatışması oluşumu konusunda dikkatlidir ve gerektiğinde uygun önlemi alır.

Aşağıdaki listeler uzmanların, etik sosyal medya uygulamalarını tanımalarına ve sürdürmelerine yardımcı olmak için mesleki ve kişisel sorumluluk alanlarını incelemektedir.

Sosyal Medya ve Mesleki Sorumluluk
 • 1. İçerik bağlamı.

Sosyal medya, istense de istenmese de, heterojen bir kitleye ulaşma kapasitesine sahiptir. Uzmanlar tarafından, bilgiler kitlelere uyumlu hale getirilmelidir. Sosyal medya; beslenmeyle ilgili genel mesajlar, bilimsel temelli beslenme önerileri veya bir yemek tarifi sunmak için uygundur, ancak bireysel gizlilik için ya da hasta mahremiyetini ihlal edebilecek bir vaka çalışmasını paylaşmak veya bireysel danışmanlık yapmak için uygun bir platform değildir. Paylaşım yapma bağlamınızı; örneğin, “Tweetler bana ait” veya “Kurum adına paylaşım yapıyorum” şeklinde açıkça belirtiniz.

 • 2. Güvenlik eksikliği.

Hedef kitlenizi iyi belirlemiş olabilirsiniz, ancak sosyal medyanın iki tuzağı vardır. Bir bilgiyi paylaştıktan sonra, artık bu bilgiyi tam olarak kontrol edemezsiniz ve kalıcı bir dijital ayak izi bırakır. Bir tweet retweetlenebilir, bir link kolaylıkla başkasına iletilebilir. Sitenin güvenlik ayarları paylaştığınız bilginin kimlere ulaşabileceğini kontrol edemeyebilir veya listenizdeki diğer kişilerin, güvenlik ayarlarına özen göstermemesi sonucunda bilgilerinizin gizliliği tehlikeye girebilir. Bazı sosyal medya siteleri kullanıcı bilgilerini, kullanıcı izni olmadan paylaşabilmektedir. Hesaplarınızla ilişkili bilgilerin, doğru ve mesleki açıdan uygun olduğundan emin olmak için sanal ortamdaki varlığınızı kontrol altında tutmak artık bir zorunluluktur.

 • 3. Tazmine edilmiş heves.

Sosyal medya, kullanıcıların bir ürünü desteklemesine veya referans vermesine olanak sağlamaktadır. Federal Ticaret Komisyonu tarafından “maddi bağlantılar” olarak bilinen durumlar hakkında yayınlanan kurallar; profesyonel uzmanlığınıza dayanarak bir ürünü desteklemek için tazmine edildiğiniz veya ücretsiz ürünler (denemek veya incelemek üzere) aldığınız durumlarda, bloglarınız ve tweetleriniz de dahil olmak üzere herhangi bir iletişim kanalında, sponsor kuruluşla olan ilişkinizi açıklamanız gerektiğini belirtmektedir. Doğrudan bir kuruluş için çalışıyorsanız ve iş yeriniz adına sosyal medya forumlarına katılıyorsanız, çevrimiçi kitlenizin veya işvereninizin güvenini ihlal etme riski taşımayınız. İlişkinizi ve desteklediğiniz ürünlerin veya görüşlerin işvereniniz adına mı yoksa kişisel olarak mı paylaşıldığını açıkça belirtiniz. Herhangi bir çıkar çatışmasına dikkat ediniz ve hastayla ilgili bilgileri veya şirketin fikri mülkiyetini paylaşmamaya dikkat ediniz.

 • 4. Anonim heves.

Çevrimiçi platformlar anonimliği mümkün kılmaktadır. Bu durumu kişisel kazançlar uğruna, bir ürün veya işletme hakkında aşırı hevesli yorumlar yapmak için kullanmayınız. Aynı şekilde kişiler, ürünler veya işvereniniz hakkında aşağılayıcı yorumlar veya profesyonel olmayan açıklamalar yapmak için de bu anonimliği kullanmayınız. Çevrimiçi hakaret davaları gün geçtikçe artmaktadır.

 • 5. Medya pazarlaması.

Sosyal medya, beslenme ile ilgili becerilerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak için ideal bir platformdur. Bloglar, YouTube videoları, Facebook işletme sayfaları, Twitter ve diğer sosyal kanallar, uzmanlığınızı sergilemenize ve insanlara yeni yollarla ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Eğer pazarlayacak bir şeyiniz varsa ve uzmanlığınızı, ürününüzü ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz bir topluluğa katılacaksanız, topluma profesyonel ve bilim temelli değerler sununuz. Kendi tanıtımınızı çok fazla yapmanız, kitlenizin güvenini suiistimal etmekle birlikte çevrimiçi varlığınızın temelini de sarsabilmektedir.

 • 6. Gerçek veya kurgu.

Çevrimiçi içerik bilimsel olarak doğru olmalı ve hakemli bir yayın olarak profesyonel standartlara uygun olmalıdır. Ancak genellikle yayınlanan içerikler bu standartları karşılamaz. Bu tür bir bilgi, kamuya açık olan bir sitede profesyonel olmayan kişiler tarafından yayınlandığında, kibarca bilgilerin kaynaklarını paylaşmak, uygun ve profesyonel bir davranış olacaktır. Diyetetik uzmanı, yanlış veya bilimsel olarak sorgulanabilir bir bilgi yayınlarsa, meslektaşlarının müdahale etmesi ve yanlışı uygun bir şekilde düzeltmesi gerekmektedir. Çevrimiçi güvenilirlik, beslenme ve diyetetik uzmanlarının mesleki imajlarının korunmasında kritik bir öneme sahiptir.

Diyetisyenlerin tanıtımına yardımcı olmak ve bir beslenme blogu topluluğu olan NutritionBlogNetwork.com ve BirBes.com gibi doğru çevrimiçi içerikler oluşturmak için çeşitli web sayfaları kurulmuştur. RDs4Disclosure.org adresinde diyetisyenler; bağlantılarını, istihdamlarını ve maddi veya manevi ilişkilerini açıkça belirterek, sosyal medyayı bilimsel olarak doğru ve etik bir şekilde kullanma sözü vermektedir.

 • 7. Elektronik istihdam.

İnternet, iş bulma veya potansiyel çalışanları bulma konusunda devrim yaratmıştır. Özgeçmişiniz parlatılmış olabilir, ancak çevrimiçi varlığınız da aynı derecede düzgün mü? İşverenler sık sık sanal ortamdaki varlığınızı, görüşlerinizi ve dün gece bardağınızda ne olduğunu, yorumlar veya fotoğraflar aracılığıyla kontrol etmektedir. Çevrimiçi kimliğinizi yönetmek artık mesleki imajınızı korumanın temel bir bileşenidir. İşverenler için sosyal medya, işe alım ve seçim sürecinin yararlı bir uzantısı olabilir. Bununla birlikte, bir adayın çevrimiçi halka açık profili, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’nun; yaş, ırk, din veya cinsel tercih gibi “korunan özellikler” dediği olguları ortaya çıkarabilir. Adayın pozisyonun gerektirdiği becerileri gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini belirlemek için bir iş görüşmesi gereklidir. Uzmanlar, önce bir adayla röportaj yapmayı ve ardından uygunsuz röportaj sorularını önlemek veya bir adayın niteliklerini önceden tahmin etmek için çevrimiçi bilgileri gözden geçirmeyi önermektedir.

 • 8. Hesap sahipliği.

Bir uzman, işinin bir parçası olarak sanal ortamdaki varlığına başlayabilir. Örneğin, mevcut pozisyonunuzun bir parçası olarak blog yazabilir veya Twitter’da bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz. Ancak pozisyonunuzu bıraktığınızda ne olur ve takipçi kitlenize artık kim sahip olur? Bu tür davalarla ilgili yasal konular henüz kesinleşmediğinden, bir yol gösterici olarak işvereninizin sosyal medya politikalarını inceleyiniz. İşyerinizle, kişisel takipçi listenizi ve “fan kitlenizi” oluşturan öğelerin arasındaki farkı açıkça konuşunuz.

Sosyal Medya ve Kişisel Sorumluluk
 • Dijital yeterlilik.

Sosyal medya, uzmanlara güçlü bir araç takımı sunmaktadır. Bu araçları kullanmayı seçerseniz, onları nasıl etkili kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Calvani ve meslektaşları, dijital yeterlilikleri sadece teknolojiyi kullanma yeteneği değil, aynı zamanda bilişsel süreçlerin ve etik farkındalığın karmaşık entegrasyonu olarak tanımlamaktadır. Geliştirdiğiniz içeriğin yanı sıra gizlilik ve güvenlik ayarlarının nasıl yönetileceğini kavrayınız. Bilgilerin geçerliliğini profesyonel olarak değerlendirerek çevrimiçi içeriği dikkatli kullanınız. Siber zorbalıkla zaman kaybetmeyiniz. Sanal ortamdaki varlığınızın silinmesinin kolay olmadığını unutmayınız.

 • Düzenleyici gereklilikler.

Yolun kurallarını anladığınız gibi, bilgi paylaşımını düzenleyen kuralları ve düzenlemeleri de anladığınızdan emin olunuz. Kendinizle ilgili bilgileri kendi takdirinize göre paylaşmakta özgür olmakla birlikte, hastalarınız, müşterileriniz, işvereniniz veya diğer çalışanlarınız hakkında izinsiz olarak bilgi paylaşmakta özgür değilsiniz.

 • Zamanında.

Mobil cihazlar kişisel ve profesyonel yaşamımızı bulanıklaştırmıştır. İş günleri boyunca kişisel hesaplarımızı kontrol etmek mümkün olsa da, işveren politikalarını ve işteki profesyonel varlığınızı unutmayınız. Kişisel mobil cihazınızı iş etkinlikleri için kullanıyorsanız, çoklu görevlere dikkat ediniz. Sağlıkta Kalite ve Araştırma Ajansı tarafından yayınlanan yeni bir vakada; hem mesleki hem de kişisel işler için akıllı telefon kullanan bir tıbbi asistan, tıbbi orderları oluşturmaktaydı. Ancak araya bir parti davetiyesi girdiğinde order hiçbir zaman tamamlanamamış ve bunun sonucunda hasta aleyhine durumlar gerçekleşmiştir.

Yasal Sorunlar ve Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımıyla ilgili yasal konular federal, eyalet ve yerel düzeyde gelişmeye devam etmektedir. Bununla birlikte, sosyal medyayı kullanan diyetisyenlerin mahremiyet ihlali, telif hakkı ve fikri mülkiyet konularının korunması, güvensizlik sorunları, karalamalara sebep olabilecek durumlar ve mesleki tavsiyelere ilişkin kurallar gibi yasal konuların farkında olmaları gerekmektedir.

 • Bir makalenin Kasım 2012 sayısında Matthew Fox, “Sosyal Medya’nın Yasal Riskleri: Diyetetik Uzmanlarının Bilmeleri Gerekenler” başlıklı konu hakkında görüşlerini belirtmektedir.

Uzmanlar; dijital medyanın kullanımı ve uygulama kapsamı, gizlilik kuralları veya açıklama gereklilikleriyle ilgili özel bir lisan olabilmesi ihtimaline karşın, devlet lisans yasalarına aşina olmalıdır. Çevrimiçi bir varlık, ülke sınırlarının ötesine geçebilir. Mesleğiniz gereği sosyal medya kullanıyorsanız, şartlarınızın ve koşullarınızın kapsamının uygun olduğundan emin olmak için mesleki sorumluluk sigortanızın şartlarını inceleyiniz.

Davranışlardaki Etiklik

Beslenme ve Diyetetik Akademisi, Akademi web sitelerinin ve sosyal medya araçlarının kullanımı için en iyi uygulamaları ele alan “Sosyal Medya Politikaları” yayınlamıştır. Blog ve sosyal medya ile ilgili belirli etik konu örneklerini incelemek için, Mayıs 2013 sayısında Janet Helm’in “Ethics in Action (Davranışlardaki Etiklik)” yazısını inceleyiniz.

Sonuç

Sosyal Medya, kişisel ve mesleki yaşamımızı derinden değiştirmiştir. Bu değişiklikler danışanlarla ve meslektaşlarla iletişim halinde olmak için yeni fırsatlar yaratmış ve halkın sağlığını olumlu yönde etkilemiştir. Yeni teknolojiler, halkın her kesimi ile iletişim kurabilme yollarını sürekli olarak genişletme olanağı sunmaktadır. Bu değişiklikler sonucunda uzmanlar için potansiyel tuzakların farkında olma, değişen teknolojiler ve düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olma zorunluluğu doğmuştur.

Kurumsal sosyal medya politikalarınızı kontrol ediniz. Kuruluşunuzun bu alanda politikaları yoksa veya serbest çalışıyorsanız, bu makalede açıklanan sorunlara ve aşağıda yer alan örnek kontrol listesine dayanarak, kendi kontrol listenizi oluşturunuz. Çalışma hayatınız ve sosyal medyanın varlığının birbirine uygun olmasını sağlamak için Akademi/CDR’nin Etik Kuralları’nı inceleyiniz.

Sosyal medya gelişmeye devam edecek ve bu sebeple kullanıcılar, her geçen gün sosyal medya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak durumunda kalacaktır. Bu konular üzerinde daha fazla durmak, mesleğimizin ve sunduğumuz hizmetlerin yararına olacaktır.

Sosyal Medya Kontrol Listesi

 • Mesajınıza, içeriğinize ve kendi tarzınıza uygun bir (veya iki) sosyal medya uygulaması seçiniz.
 • Kişisel ve profesyonel çevrimiçi varlığınızı birbirine karıştırmayınız.
 • Mesajınızın veya yorumunuzun kişisel görüşünüz olup olmadığını veya gönderilerinizi kimin adına oluşturduğunuzu açıkça belirtiniz.
 • Her zaman hasta, danışan ve çalışan/işveren gizliliğini koruyunuz.
 • Güvenlik ayarlarınızın, hedef kitlenize ulaşmanıza engel olmadığından emin olmak için çevrimiçi varlığınızı düzenli olarak kontrol ediniz.
 • Maddi bağlantılarınızı daima açıklayınız.
 • Dijital yeterliliğinizi koruyunuz – yeni sosyal medya uygulamaları ve yeni teknolojiler, yeni beceriler edinmeyi gerektirecektir.
 • Bir hata yaparsanız, mesleki güvenilirliğinizi korumak için hatanızı açık ve dürüst bir şekilde kabul ediniz.
 • Sosyal medyadaki başarı sırlarınızı ve öğrendiklerinizi meslektaşlarınızla paylaşınız.

Ayres, E. J. (2013). The Impact of Social Media on Business and Ethical Practices in Dietetics. Journal Of The Academy Of Nutrition And Dietetics, 1539-1543.

Merriam-Webster Dictionary. http://www.merriamwebster.com/dictionary/social%20media. Accessed June 7, 2013.

Kaplan AM, Haenlein M. Users of the world unite! The challenges and opportunities of social media. Bus Horizons. 2010;53:59-68.

Traffikd List of Social Media and Social Networking Sites. http://traffikd.com/social-media-websites/. Accessed June 7, 2013.

It’s a Social World: Social Networking Leads as Top Online Activity Globally, Accounting for 1 in Every 5 Online Minutes. http://www.comscore.com/Press_Events/Press_Releases/2011/12/Social_Networking_Leads_as_Top_Online_Activity_Globally. Accessed June 7, 2013.

Rainie L, Fox S. Just-in-time information through mobile connections. Pew Research Center’s Internet & American Life Project. http://pewinternet.org/w/media/Files/Reports/2012/PIP_Just_In_Time_Info.pdf. Accessed June 7, 2013.

PatientsLikeMe. http://www.patientslikeme.com/. Accessed June 7, 2013.

CureTogether. http://curetogether.com/.Accessed June 7, 2013.

Weitzman ER, Adida B, Kelemen S, Mandl KD. Sharing data for public health research by members of an international online diabetes social network. PLoS ONE. 2011;6(4):e19256. doi:10.1371/journal.pone.0019256.

Dimick C. Policies for social media. http://journal.ahima.org/2010/01/06/socialmedia-policies/. Published January 6, 2010. Accessed June 7, 2013.

Casper S, Proctor P, Rishel W. Healthcare organization must address the risks of social media privacy breaches. Stamford, CT: Gartner, Inc; February 7, 2012:1-7.

Jain SH. Practicing medicine in the age of Facebook. N Engl J Med. 2009;361(7):649-651.

Chretien KC, Azar J, Kind T. Physicians on Twitter. J Am Med Assoc. 2011;305(6):566-568.

Department of Health and Human Services, Health Information Portability and Accountability Act. http://www.hhs.gov/ocr/privacy/hipaa/understanding/index.html. Accessed June 7, 2013.

Harlow D. Health care social media—How to engage online without getting into trouble (part I). Healthblawg, http://healthblawg.typepad.com/healthblawg/2012/01/health-care-social-media-howto-engage-online-without-getting-intotrouble-part-i.html. Published January 3, 2012. Accessed June 7, 2013.

Office of the National Coordinator for Health Information Technology. Guide to the Privacy and Security of Health Information. http://www.healthit.gov/sites/default/files/pdf/privacy/privacyandsecurity-guide.pdf. Accessed June 7, 2013.

Halamka J. Life as a healthcare CIO blog. The Privacy & Security Mobile Device Project. http://geekdoctor.blogspot.com/2012/02/privacy-security-mobile-deviceproject.html. Accessed June 7, 2013.

Department of Health and Human Services. mHealth Initiative. http://www.hhs.gov/open/initiatives/mhealth/index.html. Accessed June 7, 2013.

Aase S. Toward e-professionalism: Thinking through the implications of navigating the digital world. J Am Diet Assoc. 2010;110(10):1442-1449.

Greyson SR, Kind T, Chretien K. Online professionalism and the mirror of social media. J Gen Intern Med. 2010;25(11):1227-1229.

Hawn C. Take two aspirin and tweet me in the morning: How Twitter, Facebook, and other social media are reshaping health care. Health Affairs. 2009;28(2):361-368.

Mayo Clinic. Guidelines for Mayo Clinic Employees Using Social Media. http://sharing.mayoclinic.org/guidelines/formayo-clinic-employees/. Accessed June 7, 2013.

HIMSS Social Media Work Group White Paper. Healthcare “Friending” Social Media: What Is It, How Is It Used, and What Should I Do? http://www.himss.org/files/HIMSSorg/Content/files/HealthcareFriendingSocialMediav15%284%29.pdf. Published February 10, 2012. Accessed June 9, 2013.

American Dietetic Association/Commission on Dietetic Registration Code of Ethics for the Profession of Dietetics and Process for Consideration of Ethics Issues. J Am Diet Assoc. 2009;109(8):1461-1467.

Federal Trade Commission Press Release. Facebook settles FTC charges that it deceived consumers by failing to keep privacy promises. http://ftc.gov/opa/2011/11/privacysettlement.shtm. Published November 29, 2011. Accessed June 7, 2013.

Vinjamuri D. Ethics and the five deadly sins of social media. Forbes.com. http://www.forbes.com/sites/davidvinjamuri/2011/11/03/ethics-and-the-5-deadly-sinsof-social-media/. Published November 3, 2011. Accessed June 7, 2013.

American Medical Association. Professionalism in the use of social media. http://www.ama-assn.org/resources/doc/code-medical-ethics/9124a.pdf. Published August 1, 2010. Accessed June 7, 2013.

Federal Trade Commission. FTC publishes final guides governing endorsements, testimonials. http://www.ftc.gov/opa/2009/10/endortest.shtm. Published October 5, 2009. Accessed June 7, 2013.

Schaffer N. Twitter Goes to Court: The Courtney Love Twitter defamation case. http://windmillnetworking.com/2011/01/07/twitter-court-courtney-love-simorangkir-defamation-case/. Published January 7, 2011. Accessed June 7, 2013.

Berkowitz M. Social media recruiting: Understanding the legal guidelines. http://hiring.monster.com/hr/hr-bestpractices/recruiting-hiring-advice/acquiring-job-candidates/social-media-recruiting-guidelines.aspx. Accessed June 7, 2013.

Kursmark L. Keep the interview legal. Monster.com. http://hiring.monster.com/hr/hr-best-practices/recruiting-hiringadvice/interviewing-candidates/legaljob-interview-questions.aspx. Accessed June 7, 2013.

Ex-employee sued over keeping Twitter account. USA Today.com. February 13, 2012. http://www.usatoday.com/news/nation/story/2012-02-23/twitter-accountlawsuit/53229408/1. Accessed June 7,2013.

Calvani A, Cartelli A, Fini A, Ranieri M. Models and instruments for assessing digital competence at school. Applications. 2008;4(3):183-193. http://services.economia.unitn.it/ojs/index.php/Je-LKS_EN/article/viewFile/288/270. Accessed June 7,2013.

Ala-Mutka K, Punie, Y, Redecker, C. Digital competence for lifelong learning. 2008. European Commission Joint Research Centre—Institute for Prospective Technological Studies. http://ftp.jrc.es/EURdoc/JRC48708.TN.pdf. Accessed June 7, 2013.

Agency for Healthcare Quality and Research. Order interrupted by text: Multitasking mishap. December 2011. http://webmm.ahrq.gov/case.aspx?caseID¼257. Published December 2011. Accessed June 7, 2013.

Fox M. Legal risks of social media: What dietetics practitioners need to know. J Acad Nutr Diet. 2012;112(11):1718-1723.

Academy of Nutrition and Dietetics Social Media Policy. http://www.eatright.org/Media/content.aspx?id¼6442473520&terms¼social%20media%20policy. Published March 2013. Accessed June 7, 2013.

Helm J. Ethical and legal issues related to blogging and social media. J Acad Nutr Diet. 2013;113(5):688-690.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum