5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü

934

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 24 Kasım 1928 tarihinde “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği” ünvanını kabul etmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından Atatürk’e verilen unvan, 11 Kasım 1928 tarihindeki toplantıda verilmiş ve 24 Kasım’da resmileşmiştir.

  • UNESCO tavsiyesiyle 1994’ten bu yana birçok dünya ülkesinde kutlanmaya başlayan Öğretmenler Günü, ülkemizde ilk defa 1981 yılında başlamıştır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren, Atatürk’ün “başöğretmen” oluşunun yıl dönümünde, ülke çapında “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Öğretmenler Günü kutlaması, 26 Kasım 1992 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği” ile resmileşmiştir.

  • Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mesleğimizin kurucusu olan öğretmenimiz Ayşe Baysal başta olmak üzere, tüm dünyanın en önemli unsuru olan öğretmenlerimizin bu özel gününü kutluyoruz. İyi ki varsınız!

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum