16 Ekim Dünya Gıda Günü

Güvenli Gıda Nedir?

420

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2018 yılı Dünya Gıda Günü’nü; “2030’a kadar dünyada açlığa son vermek mümkün” temasıyla, dünya çapında FAO’ya üye ülkelerde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmesini planlıyor.

 • ​2018 Dünya Gıda Günü – FAO Orjinal Türkçe Posteri için tıklayınız
 • 2018 Dünya Gıda Günü – FAO Broşürü için tıklayınız
 • 2018 Dünya Gıda Günü – FAO Çocuk Kitabı için tıklayınız
FAO’nun önderliğinde organize edilen Dünya Gıda Günü nedir?

1945’te kurulmuş olan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) doğum günü de sayılan Dünya Gıda Günü kapsamında, dünya genelindeki açlık ve yoksulluk temaları için farkındalık yaratmak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı sunmak amacıyla, yıl boyunca FAO üyesi ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema ile gerçekleştirilen Dünya Gıda Günü etkinliklerinde; gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme getirilmektedir.

Dünyanın dikkatini açlık ve açlıkla mücadeleye çekmek için çalışmalar yapan FAO, bu konuda önemli adımlar atıyor. Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenerek çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi standartlarının sağlanması, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanıyor.

Dünyada Açlığa Son Vermek İçin Neler Yapmak Gerekir?

2018 yılı bilgilendirmesinde; açıkla mücadele kapsamında yapılabilecek faaliyetler FAO tarafından açıklanmıştır. Yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

 • Kimseyi Dışlamayın

Kamu kurumları, en zor durumdaki kişileri yoksulluktan kurtarmak için sosyal koruma programlarını güçlendirebilir. Bu bağlamda, kapsayıcı kalkınmaya ve eşitlikçi ekonomik büyümeye öncelik verilmelidir.

 • Çözüm Üretmeye Yönelik Politikalar Üretin

Ulusal düzeyde açlıkla mücadele için güncel stratejilere daha fazla yoğunlaşılmalıdır. Sosyal koruma, sürdürülebilir tarım, beslenme, sağlık ve eğitim politikaları arasındaki bağlantılar güçlendirilmelidir.

 • Birlikten Güç Doğar, Birlikte Çalışın

Vatandaşların çalışmalara etkili şekilde katılımı sağlanmalı, organizasyon mekanizmaları iyileştirilmeli, iletişim kurulması kolaylaştırılmalıdır. Paydaşların ve farklı sektörlerin birlikte çalışması için teşvikler oluşturulmalıdır.

 • Yerel Makamları Güçlendirin

Bireylere, topluluklara ve işletmelere ihtiyaç duydukları araçları ve desteği sağlamak için kilit bireylerle çalışmalı ve bu bireylerin sürece katılması sağlanmalıdır.

 • Dengesiz Beslenme Maliyetlerini Azaltın

İyi beslenme şartlarına ve eğitimlere erişim arttırılmalıdır. Çocukların dengesiz beslenmesini engellemek için önlemler alınmalı, yetişkinlerin ise; sağlıklı ve üretken bir hayat sürmesi için gereken hayat kalitesi geliştirilmelidir.

 • Akademik Kuruluşlarla Ortaklık Kurun

Gıda güvenliği ve beslenmeyle ilgili zorlukların, üstesinden gelmeye yönelik bilgilerin üretilmesi/geliştirilmesi için, üniversiteler ve araştırma kuruluşlarıyla stratejik ortaklıklar kurulmalıdır.

 • Yatırımcı Dostu Bir Ortam Oluşturun

Yatırımcılara yönelik, açık ve düzenleyici politikalar oluşturulmalı, istikrarlı kurumlar tesis edilmelidir. Girişimcilik teşvik edilmeli, riskler hafifletilmelidir. Uyuşmazlıklar önlenmeli veya çözülmelidir. Belirsizliklere ve başarısızlıklara yönelik müdahalelerde bulunulmalıdır.

 • Herkese Eşit Fırsat Sağlayın

Hem genel olarak eşitsizliği ortadan kaldırmak, hem de kadın erkek eşitsizliklerine müdahale etmek ve fırsat oluşturmak için politikalara ve yatırımlara başvurulmalıdır.

 • Uluslararası Anlaşmaları ve Mekanizmaları Kabul Edin

Bir yandan çevreyi korurken, diğer yandan doğal kaynakların adil ve etkili şekilde muhafaza edilmesi, yönetilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili, uluslararası anlaşma ve sözleşmeler göz önünde bulundurulmalı ve uyulması sağlanmalıdır.

FAO Regional Office for Europe and Central Asia. (2018). FAO.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı (2018)

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum