Anne Sütü ve Emzirmenin Anne ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebekler için benzersiz bir besindir. Biyolojik olarak bebek beslenmesinin doğal yoludur. Her memelinin sütü kendi yavrusunun ihtiyaçlarına uygundur. Anne sütü, bebeğin ilk altı ayda ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini karşılar. Hayvan sütleri veya mamalar bebeğin ihtiyacını kendi annesinin sütü kadar karşılayamaz. Anne sütünün, bebeklerin sağlığı ve gelişimi konusunda üstün ve özel olması sebebiyle, anne sağlığı sorunları veya ekonomik koşullar aksini belirtmedikçe doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca bebeklere başka hiçbir besin desteği yapılmaması önerilmiştir. Hem UNICEF hem de Dünya Sağlık Örgütü bir bebeğin iki yaşına kadar emzirilmesini tavsiye etmektedir.

Gana, Hindistan ve Peru’da 9424 bebek ve anneleri üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında bebek ölüm oranının; emzirilmeyen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere göre çok daha fazla olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, doğumdan hemen sonraki dönemde anne sütüne ek olarak inek sütü bazlı mamalar alan Gana’daki yeni doğanlar, yalnızca anne sütüyle beslenenlere kıyasla ölümlerde yaklaşık dört kat artış göstermiştir.

Anne Sütü ve Bebeğe Faydaları

Anne sütü, yeni doğanların hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Probiyotik özellikler barındırması bebeğin E.coli gibi enfeksiyonlardan korunmasını, emzirme sonunda salgılanan sütün yağ içeriğinin fazla olması bebekte doygunluk hissinin oluşmasını ve dolaylı olarak obezitenin önlenmesini sağlamaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, inek sütüyle beslenen bebeklere nazaran daha az diş çürüğü görülmektedir.

Doğumdan sonra ilk günlerde salgılanan kolostrum (ağız sütü) gün geçtikçe geçiş sütü ardından olgun süt halini alır. Gelişmekte olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için anne sütünün bileşimi zamanla değişir. Kolostrum ile sonraki günlerde salgılanan sütün içeriği farklıdır. Ağız sütü bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir, bu nedenle mutlaka bebeğin ağız süt ile tanışması sağlanmalıdır. Ağız sütü, daha koyu kıvamlı, daha sarımsı, protein, Na, Mg, K ve Ca gibi minerallerden zengin, yağ miktarı olarak düşük bir içeriğe sahiptir. Kolostrum, sarılığı önler.

Emzirmenin, bebek maması gibi anne sütü yerine geçen besinlerle beslemeye kıyasla çok sayıda sağlık yararı vardır.

Emzirmenin Anneye Faydaları


Newman, J. (1995). How breast milk protects newborns. Scientific American, 273(6), 76-79.

Giray, H. (2004), “Anne Sütü ile Beslenme”, Sted, cilt 13, 12-15.

Samur, G., (2008), “Anne Sütü”, 1, Basım Yeri: Klasmat Matbaacılık., 7-20.

Goldman, A. S., Hopkinson, J. M., & Rassin, D. K. (2007). Benefits and risks of breastfeeding. Advances in pediatrics, 54(1), 275-304.

Allen, J., & Hector, D. (2005). Benefits of breastfeeding. New South Wales public health bulletin, 16(4), 42-46.

Ciampo, L. A. D., & Ciampo, I. R. L. D. (2018). Breastfeeding and the benefits of lactation for women’s health. Revista Brasileira de Ginecologia e Obstetrícia, 40(6), 354-359.


Exit mobile version