Hamileler Nasıl Beslenmelidir? Nelere Dikkat Etmelidir? Gebelik Durumunda Kilo Almak Neden Önemlidir?

Sosyal medyada, haberlerde, hatta özellikle magazin haberlerinde anne adaylarının az kilo almış olmasının özendirildiğine rastladınız mı? Bu durumun sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz? Gelin cevaba birlikte bakalım.

Gebelikte kilo alımı, bebeğin sağlıkla büyüyüp gelişmesini desteklemek için dikkat edilmesi gereken benzersiz ve komplike bir biyolojik durumdur. Bu yazıda ‘’sağlıklı kilo alımı nasıl olmalıdır?’’ sorusunun cevaplarını, yetersiz ya da aşırı kilo alımı durumları ve doğurabileceği sonuçları inceleyeceğiz.

Gebelikte enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarda alınması, bebeğin hem büyüme ve gelişmesini, hem de yetişkinlik döneminde oluşabilecek kronik hastalıkları önlemek açısından oldukça önemlidir. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi; erken veya geç doğumu, sınırlanmış rahim içi fetal büyümeyi, preeklemsi gelişimini ve gestasyonel diyabet riskini azaltabilir.

Gebelik boyunca kazanılması gereken ağırlık miktarı aralığı, anne adayının gebelik öncesi vücut kütle indeksine göre belirlenir.

Gebelik Öncesi BKİ Toplam vücut ağırlığı kazanımı (kg)
Zayıf (BKİ: <18.5 kg/m2) 12.5-18
Normal (BKİ: 18.5-24.9 kg/m2) 11.5-16
Hafif şişman (BKİ: 25.29.9kg/m2) 7-11.5
Şişman (BKİ: ≥30 kg/m2) 5-9
Obezitenin Gebelik Sürecine Etkileri Nelerdir? Gebelikte Aşırı Kilo Alımı ve Obezite Arasındaki İlişki

Gebelikte obezite hem anne hem de bebek için çeşitli olumsuzluklara yol açabilen değiştirilebilir risk faktörlerinden biridir.

Maternal* obezitenin potansiyel riskleri, gebelik öncesi dönemden itibaren başlar. Obezite; kadınlarda amenore*, endokrin düzensizlikleri ve infertiliteye* sebep olan polikistik over sendromunun (PCOS) ortaya çıkmasını tetikleyen bir faktördür. Düşük vakalarına ve infertilite durumlarına fazla kilolu kadınlarda daha fazla rastlandığı bilinmektedir.

Ultrasonografik değerlendirmede bebeğin gelişimi, yatışı ve bebeğin anne karnındaki duruşunun gözlenmesi; normal ağırlıktaki gebelere oranla daha kompleks ve zordur. Bu bağlamda, normal ağırlıktaki gebe kadınlarda doğumdan önce ultrason ile fetal anomalilerin tespit edilebilmesine karşın, obez gebe kadınlarda görülme riski yüksek olan fetal anomalilerin tespit edilmesi oldukça zorlaşmaktadır.

Gebelik Öncesinde Anne Adayının Durumu

Gebelikte oluşabilecek komplikasyonları önlemek adına, gebelik öncesinde obez olan kadınlar için sağlıklı diyet ve egzersiz programları oluşturulması ve normal BKİ değerine gelmeleri sağlanmalıdır. %5’lik kilo kaybı bile obezite ile beraber görülme olasılığı yüksek olan hastalıklarda (kalp ve damar hastalıkları, hiperlipidemi, yüksek tansiyon, diyabet, solunum hastalıkları, felç, eklem hastalıkları, bazı kanser türleri) azalmaya ve sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanmasını sağlar.

Gebelik Süresince Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Egzersiz

Gebelik öncesinden itibaren folik asit eksikliğine karşı gereken önlemin alınması, gerek bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti ve düşük doğum ağırlığı gibi problemlere, gerekse plasentanın doğumdan önce ayrılması gibi komplikasyonların önüne geçilmesi adına önemlidir. Gebelik esnasında bebeğin gelişimi adına düzenli ağırlık kazanımı olması, özellikle ağırlık kaybı olmaması oldukça önemlidir.

Diyetisyen, doktor, ebe ve hemşire kontrolünde ağırlık kazanımı takip altında tutulmalıdır. Özellikle fazla ağırlık kazanımı olduğu takdirde, diyetleri ve egzersiz programlarında gerekli düzenlemeler yapılarak komplikasyonların önüne geçmek gerekir.

Gebe kadınların çoğunluğunda görülen fiziksel aktivitelerinin azalması, bazı olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Düzenlenen egzersizler ile düzenli ve orta dereceli fiziksel aktivite yapılması halinde, anormal glikoz toleransı, preeklemsi ve gestasyonel diyabet riski azaltılmış olur.

Obez Annelerde Emzirme

Obez annelerin bebeklerini emzirme sıklığı, normal BKİ’ye sahip anneler ile kıyaslandığında daha azdır. Bu nedenle obez annelere emzirme danışmanlığı sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Gebelikte Düşük Kilo Alımı

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, gebelik süresince aşırı veya yetersiz ağırlık kazanımı oranları dikkat çekmektedir. Normal BKİ’ye sahip anne adaylarının gebelikte 11.5 kilodan daha az ağırlık kazanması; preeklemsi, başarısız indüksiyon, baş-pelvis uygunsuzluğu gibi durumlar için daha düşük risk oluştursa da, kilo kazanımının 8 kg’ın altında kalması komplikasyonlara sebep olmaktadır. Normal BKİ’ye sahip anne adaylarının yaklaşık %20’sinde yetersiz ağırlık kazanımı olduğu bilinmektedir.

Yetersiz beslenenlerin:

Türkiye’deki Gebelerin İstatistikleri

Türkiye’de gebeler ile alakalı yapılan araştırmalar;


Maternal: anne, gebe
Amenore: adet görememe
Infertilite: kısırlık

DAŞIKAN, Z., & KAVLAK, O. (2009). Maternal Obezite Gebelik Komplikasyonları ve Gebe Kadının Yönetimi. Türkiye Klinikleri Hemşirelik Bilimleri Dergisi, 39-46.

Korkmaz Yıldız, N., Yeşilçiçek Çalık, K., & Erkaya, R. (2018). Effects of gestational weight gain and body mass index on obstetric outcome. Saudi Journal of Biological Sciences, 1085-1089.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu. Türkiye Beslenme Rehberi 2015 (TÜBER). Ankara.

Wen, T., & Lv, Y. (2015). Inadequate gestational weight gain and adverse pregnancy outcomes among normal weight women in China. International Journal of Clinical and Experimental Medicine, 2881–2886.


Exit mobile version