İçinizi Isıtacak: Sonbahar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarını yavaş yavaş geride bırakırken hastalıklara karşı korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle hepimiz sıcak bir şeyler istiyoruz değil mi?

Yapılışı kolay, sağlıklı, lezzetli ve içinizi ısıtacak sonbahar çorbası tarifi için buyurun. 🙂

Sonbahar Çorbası (6 Kişilik)

Sonbahar Çorbası İçin Malzemeler:

Sonbahar Çorbası Hazırlanışı:

Afiyet olsun. 🙂

Sonbahar çorbası tarifimizin içerisindeki malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Havuç: Sayısız besin ve sağlık yararına sahip olan havuç; karotenoidler, flavonoidler, poliasetilenler, vitaminler ve mineraller içeren bir sebzedir.

Göz sağlığı için oldukça faydalı bir besin olan havuç, sağlıklı bir cilde sahip olmak ve birçok hastalıktan uzak durmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan beta-karoten bakımından zengindir.

Vücuttaki asit alkali oranını dengeleyen havuç, ağızdaki zararlı mikropları öldürür ve diş çürümesini önler. Düzenli havuç tüketimi, anne sütünün kalitesini arttırır.

Karnabahar: B, C, K vitaminleri ile folat, manganez ve magnezyum minerallerini içeren karnabahar yüksek lif kaynağıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere, kalp hastalıklarına ve diyabete karşı koruyucu etki gösterdiği düşünülmektedir.

Yeşil elma: Önemli antioksidanlar, flavanoidler ve lif açısından oldukça zengin olan yeşil elma; kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve demir içerir.

Yeşil elmadaki antioksidanlar, kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kırmızı mercimek: İyi bir lif kaynağı olan kırmızı mercimek, kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Bitkisel proteindir ve yavaş sindirilir.


6 kişilik Sonbahar Çorbası için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
75,9 117 7,4 1371
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
34,5 2569 92,6 335
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
22,9 655 9,9 5,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
655,8 195 205 28,5

 


Advanced Health. (2018). Cauliflower.

Canadian Lentils. (2019). Lentils.

Isparta Valiliği Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü. (2014). Elmanın Faydaları.

Museum, World Carrot. (2010). The Health Benefits of Carrots.


 

Exit mobile version