Taze Ferahlık: Soğuk Yeşil Çay Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sıcak havalarda hem soğuk, hem de kalorisi düşük bir şeyler içmek istenir. Metabolizmayı hızlandıracak, yağ yakımına destek olacak bir tarif geliyor.🤗

Soğuk Yeşil Çay Tarifi (4 Kişilik)

Hazırlanışı:

Bardaklara döküp servis edebiliriz, afiyet olsun.. 🙂

Soğuk yeşil çayın sağlık açısından faydalarına şöyle bir göz atalım…

Yeşil çay: Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen yeşil çay; içeriğinde bulunan epigallokateşingallat bileşenleri sebebiyle, antioksidan aktiviteye sahip olduğu kanıtlanan bir içecektir. Antikanserojen, antiinflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olup; kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite, nörolojik hastalıklar ve ağız sağlığı açısından faydalıdır. 5 dakika demlenmiş 1 çay bardağı yeşil çayda, 40-50 mg kafein bulunmaktadır. Fazla alındığında idrarla kalsiyum atımını sağlayan kafein içeriğinin oluşturacağı sorun nedeniyle, tüketimini abartmamakta fayda vardır.

Limon: C vitamini içeriğiyle beslenmemizde önemli bir yere sahip olan limon; askorbik asit, sitrik asit, uçucu yağlar, flavonoidler, terpenoidler ve tanenler gibi farklı kimyasal bileşenlere sahiptir. Demir, çinko, potasyum, kalsiyumfosfor ve sodyum gibi mineralleri içerir. Mide problemi, kabızlık, diş problemleri, ateş, kanama, romatizma, yanık, dolaşım sistemi hastalıkları, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek tansiyonun tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Saç ve cilt bakımı için de kullanılan limon; antiseptik*, antibakteriyel, antifungal özelliğe sahiptir. Serinletici aroması sebebiyle de mide bulantısına iyi gelir.

Tarçın: Tatlı isteğini bastıran önemli bir baharat olan tarçın ile ilgili, Tip 2 diyabetli hastalarda yapılan klinik bir çalışmada; tarçın tüketen hastaların açlık ve tokluk plazma glikoz seviyelerinde düşüş gözlenmiştir. 90 gün uygulanan çalışmada, her gün 1 g tarçın tüketimi ile HbA1c seviyesinde azalma görülmüştür.

Nane: İçeriğindeki en önemli bileşen olan mentol sayesinde birçok tedavi edici özelliğe sahip olan nane; Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes, Aspergillus flavus gibi mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etki gösterir. Sinir sistemine olumlu etkileri olan nane; gastrointestinal rahatsızlıklardan, özellikle kronik diyarede* kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde nane çayı; sancılarda ve grip tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

4 kişilik Soğuk Yeşil Çay’ın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
10,5 21,5 14,2 64
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
3,9 505 1190 64
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
1,1 70,4 7,8 1,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
88,1 271 82 3,1

 


Antiseptik: Mikrop karşıtı uygulamalar

Kronik diyare: Uzun süren ishal


Çelik, P. D. (2006). Turkiye Klinikleri , 643-646.
Fatma Nur Bingöl, G. A. (2012). Tip 2 DM ve Tarçın. Bozok Tıp Derg. , 42-43.

Jihad Saif Ali Al-Qassabi, A. M. (2018). Comparison of Total Phenols Content and Antioxidant Potential of Peel Extracts of Local and İmported Lemons Samples. Sustainable Chemistry and Pharmacy , 71-72.

Keziban Amanak, B. K. (2012). Alternatif/ Tamamlayıcı Tıp ve Kadın Sağlığı. TAF Preventive Medicine Bulletin , 442.

Kıran, Ö. (2006). Kozan Yöresi Florasındaki Tıbbi Bitkiler Ve Bunların Halk Tıbbında Kullanılışı. Adana: Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü.

Peyman Mikaili, S. M. (2013). Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol. Ancient Science of Life , 2-3.

Reygaert, W. C. (2018). Green Tea Catechins: Their Use in Treating and Preventing Infectious Diseases. BioMed Research International , 2-3-5.


Exit mobile version