Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen Kaç Kalori? İçinde Neler Var?

Yaz aylarında hemen herkesin vazgeçilmez alışkanlığı olan dondurmalar arasında en çok tercih edilen ürünlerden biri olan “Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen” isimli ürünü inceleyeceğiz🧐. Bu incelemeye başlamadan hemen önce; aşağıda okudukça hayretlere kapılacağınızı belirtip, “etiket okuma” alışkanlığı edinmenin önemini bir kez daha hatırlatmak adına, “Gıdanın Parmak İzi – Etiket” konusuna buradan ulaşabileceğinizi ve göz gezdirmeniz gerektiğini belirtmekte yarar görüyorum🤔.

Paket Üzerinde Yer Alan Bilgilere Göre “Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen” İncelemesi

Ortalama olarak 76 gramlık paketlerde satılan bu ürün, resmi tanımıyla; “Algida Magnum Double Karadut & Böğürtlen – SütÇikolata Kaplı (%24), Karadut & Böğürtlen Soslu (%18) ve Kakao Soslu (%11), Vanilya Aromalı Dondurma (%47)” olarak satışa sunulmaktadır.

Ürünün en önemli ve dikkat çekici özelliği, bir paketinde 249 kalori içermesidir. Bu kalorinin makro besin öğeleri dağılımına bakıldığında; 135’inin yağ, 104’ünün karbonhidrat ve sadece yaklaşık 9’unun proteinden; kalan diğer kısmın ise, üretim aşamasında kullanılan gıda katkı maddeleri kaynaklı olduğu gözlenmektedir.

Ürünün içindekiler bölümünde dikkat çeken bileşenler arasından en çok dikkat çeken, en az HFCS kadar hastalıkların oluşumu ve gelişmesi üzerinde etkisi olduğu bilinen Glikoz-Fruktoz Şurubu‘dur (“içindekiler” aşağıda yer almaktadır). Özellikle diyabet tanısı almış veya ailesinde diyabet bulunan bireylerin bu noktada dikkat etmeleri önem arz etmektedir. 1 paket dondurmanın 26 gram karbonhidrat içerdiği paket üzerindeki “Enerji ve Besin Öğeleri” bölümünde yer alırken, bu içeriğin 23 gramının neredeyse tamamının bu bileşenden karşılandığı gözlenmektedir. Yani karbonhidrat içeriğinin %90’ı Glikoz-Fruktoz Şurubu kaynaklıdır.

Ürünün yağ içeriğinde; doymuş yağ oranı oldukça yüksek olan bitkisel yağlardan hindistan cevizi ve palm yağının değişen miktarlarda yer aldığı, ayrıca eser miktarlarda tereyağı, kakao yağı ve süt yağının eşlik ettiği görülmektedir. 1 paket dondurmada toplam 15 gram yağ bulunurken, bu oranın 10 gramının doymuş yağlar kaynaklı olduğu da yine paket üzerindeki ilgili bölümde yer almaktadır. 15 gram yağın vücutta yaklaşık 135 kaloriye denk geldiğini ve bu oranın, tüketilen bir paket dondurma ile alınacak toplam kalorinin %55’inin yağ kaynaklı olduğu, toplam yağın ise yaklaşık %80’inin doymuş yağ kaynaklı olduğu gözlenmektedir.

Bir paket dondurma ile sadece 2,2 gram protein alınabileceği, yani 249 kalorinin sadece yaklaşık 9 kalorisinin protein kaynaklı olduğu ve bunun da toplam kalorinin sadece %3,5’ine denk geldiği açık bir şekilde gözlenmektedir. İnsan yaşamının hemen hemen her döneminde, anabolizma için değişmez olan ve diyette ortalama %12-15 oranında olması (özel bir durum yok ise) bilim insanları tarafından önerilen proteinin, bu ürün içerisinde oldukça düşük bir oranda bulunduğu önemli noktalardan bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ürün içeriğinde %1,8 oranında karadut püresi ve yine aynı oranda böğürtlen püresi, %1 oranında kakao tozu, peyniraltı suyu tozu ve %3 oranında kavrulmuş fındık parçaları olduğu paket üzerinde belirtilmektedir. Aroma olarak kullanılan karadut ve böğürtlen meyve pürelerinin sadece %1,8 oranında olması oldukça dikkat çekici bir detaydır.

Üretim aşamasında gıda katkı maddelerinden emülgatör olarak ayçiçek lesitini ve farklı bileşenlerin kullanıldığı, kıvam arttırıcılar, modifiye nişasta, renklendiriciler, sitrik asit ve aroma vericilerden yararlandığı belirtilmiştir. Gıda katkı maddeleri ile alakalı olarak sitemizde yer alan makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İçindekiler kısmında yer almayan, ancak özel olarak belirtilen “iz miktarda fındık, fıstık, ceviz, badem çeşitleri, buğday proteini, soya lesitini, susam yağı ve yumurta” olabileceği uyarısı bulunmaktadır. Bu ibare ile, ürünün üretildiği bantlarda allerjen etki gösterebilen farklı besinlerin de üretiminin yapıldığını, farklı ürünlerden bulaşma meydana gelebileceği ihtimaline vurgu yapılmaktadır.

“Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen” Yedikten Sonra Aldığım Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Bir paket dondurma ile alacağınız yaklaşık 250 kalorinin vücudunuzda kullanılması, yani yakılması için bazı fiziksel aktivite örnekleri aşağıda belirtilmiştir:

👉🏻Saatte 12 km hız ile 20 dakika tempolu ve devamlı koşu

👉🏻Saatte 3.2 km hız ile 30 dakika tempolu ve devamlı yüzme

👉🏻Saatte 15 km hız ile 40 dakika tempolu ve devamlı bisiklet sürme

👉🏻Saatte 4.8 km hız ile 60 dakika tempolu ve devamlı yürüyüş

👉🏻40 dakika duraksamadan aerobik dans

Not: Bu öneriler, bireylerin metabolik hızlarına göre değişkenlik gösterebilir.

“Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen” Yerine Yiyebileceğiniz Sağlıklı Alternatifler

Yukarıdaki incelemeden sonra, bu dondurmayı yemek yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak ne yiyebilirim diye düşünmeye başladıysanız cevabınız aşağıda 😇

✅250 kalori ara öğün alternatifi: 1 bardak süt veya kaymaksız yoğurt + 1 porsiyon meyve + 3 adet galeta

✅250 kalori ana öğün alternatifi: 1 tabak kıymalı sebze yemeği + 1 bardak ayran + 1 ince dilim ekmek

“Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen” İçindekiler

📌Su
📌Şeker
📌Bitkisel Yağlar (değişen miktarlarda Hindistan Cevizi, Palm Yağı)
📌Kakao Kitlesi
📌Glikoz-Fruktoz Şurubu
📌Yağsız Süt Tozu
📌Tereyağı
📌Kakao Yağı
📌Süt Yağı
📌Karadut Püresi (%1,8)
📌Böğürtlen Püresi (%1,8)
📌Kakao Tozu (%1)
📌Peyniraltı Suyu Tozu
📌Kavrulmuş Fındık Parçaları (%3)
📌Süt Proteini
📌Emülgatörler (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat)
📌Kıvam Arttırıcılar (Karragenan, Guar Gam, Keçiboynuzu Gamı, Selüloz Gam, Ksantam Gam)
📌Modifiye Nişasta
📌Renklendiriciler (Antosiyanin, Karotenler)
📌Sitrik Asit
📌Aroma Vericiler

Not: İçindekiler bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1 Paket “Algida Magnum Double – Karadut & Böğürtlen (76 g)” Enerji ve Besin Değeri

Enerji (kalori) 249
Yağ (gram) 15
Doymuş Yağ (gram)
10
Karbonhidrat (gram) 26
Şeker (gram) 23
Lif (gram) 1.1
Protein (gram)
2.2
Tuz (gram) 0.09

Not: Enerji ve Besin Değeri bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

Exit mobile version