Kükürt (S) Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Etkileri Nelerdir?

Kükürt, bitkilerin büyüme ve gelişmesi için azot, fosfor, potasyum’dan sonra gelen dördüncü elementtir. Protein yapı taşı olarak, karbon, hidrojen, oksijen, azot ve fosfor elementlerinden sonra altıncı en önemli besin öğesidir.

İnsan metabolizmasında da oldukça önemli olan kükürt, besinlerle, sülfür içeren esansiyel amino asitler olan metionin ve sisteinden ve diğer organik sülfür bileşiklerinden alınmaktadır. Koenzim A’nın bileşiminde bulunan kükürt için günlük alınması gereken miktar belirlenmemiş olup diyetle alımı yeterli görülmüştür. Kök sebzelerden elde edilen kükürt alımı, toplam kükürt alımına yaklaşık %42’lik bir katkı sağlamaktadır.

Kükürt alımı, bağırsaklarda oluşabilecek ülseratif kolit, irritabl bağırsak hastalığı (İBS), Crohn hastalığını önlemede ve kolonda sülfat indirgeyici bakterilerin gelişiminde önemlidir. Kükürt, endojen metabolitler ve bazı kimyasal maddelerin oluşturduğu toksik öğelerin vücuttan uzaklaştırılmasında gerekli olan bileşenlerin sentezinde kullanılır.

Sülfür içeren amino asitler haricinde diyetle alınan önemli kükürt kaynakları; et, balık, süt, yumurta, soğan, sarımsak, pırasa, lahana, brokoli, turp gibi sebzeler, buğday ve nişastalı gıdalar, şarap kahve ve içme suyudur.

Turpgil sebzeleri içerisinde yer alan sülfürik bileşikler ve bu bileşiklerin metabolik türevleri sayesinde, bu sebzelerin tüketimi ile meme, akciğer, prostat gibi çeşitli kanser tipleri; gastrointestinal ve kardiyovasküler sistem hastalıklarının gelişimi önlenebilir. Turpgil sebzelerin tüketiminin, tip-2 diyabet riskini azaltmaya ve hipertansiyonu kontrol etmeye yardımcı olacağı düşünülmektedir.

Özetlemek gerekirse;

Kükürt alımı, yeşil ve turpgil sebzeler başta olmak üzere, et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri tüketimi ile sağlanmaktadır. Turpgil sebzelerden alınan kükürdün yüksek olmasının sebebi ise içerisindeki biriken sülfürük bileşikler ve onların metabolitleridir.

Exit mobile version