Meyveli Bebek Bisküvisi Tarifi

Tamamlayıcı gıdaya geçiş her zaman çok zorlu bir süreçtir. Anneler, hem yapımı kolay, hem de bebek için faydalı tarifler bulmakta sorun yaşarlar. Benim size önereceğim bisküvi; lezzetli olduğu kadar bebişlerin keyifle yiyeceği bir tat olacak.

Hurma: Enerji, mineral içeriği ve lif bakımından zengin olan hurmanın potasyum miktarı muzun 2,5 katıdır. A vitamini, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin) ve C vitamini içerir. Bunun yanında; demir, kalsiyum, magnezyum ve bakırın da içlerinde olduğu 15 mineral barındırır. 23 aminoasit içeriğinden oluşan kaliteli protein yapısındadır. Şeker içeriği %44 ile %88 arasında değişir. Antioksidan besinler arasında yer alır.

Tam Buğday Unu: Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve selenyum açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit içermektedir. Posa içeriği beyaz una oranla 4 kat daha fazladır. Prebiyotik etkisinin yanı sıra, kan kolestrolünü dengeler, içerdiği B grubu vitaminler sayesinde beri beri hastalığı ve nöral tüp defekti görülme oranını düşürür. Kardiyo vasküler hastalıklar, Tip II Diabet ve obeziteye yakalanma riskini azaltmada yardımcıdır.

Yulaf Unu: Protein ve enerji açısından oldukça zengindir. İyi bir posa kaynağıdır. Antioksidan etki gösterir. Tip II diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve ileri yaşlarda görülebilecek obeziteye karşı koruyucudur.

Muz: Flavanoid içeriği 100 ml’de %45 oranındadır. İyi bir antioksidan olmasının yanı sıra, serbest radikalle savaşma gücü %88 olması dolayısıyla kanserle mücadelede yardımcı olur. Vitamin A, C, E, selenyum, potasyum ve likopen içerir. Cilt sağlığı ve sindirim için faydalıdır. Enerji içeriği yüksek olduğu için, günde bir adet tüketilmesi metabolizmayı düzenler.

Meyveli Bebek Bisküvisi Tarifi (30 Adet)

Malzemeler:

Hazırlanışı:

Afiyet olsun minikler 🙂

30 adet Meyveli Bebek Bisküvisi’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
186 128 18,2 411
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
38,9 1507 312 13
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
66,4 1045 10,1 9,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1506 256 343 23,1

 


Beri Beri Hastalığı: B1 vitamini (tiamin) eksikliği ile oluşan sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır.
Nöral Tüp Defekti: Bebeğin beyin, omurilik veya omurgasında ortaya çıkan doğumsal bir anomalidir, folik asit yetersizliği nöral tüp defektine sebep olur.

Aktürk, Z. A. (2012). Besin Değeri ve Sağlık Açısından Hurma. Koralp Tıp Dergisi, 62-68.
Kalkan, İ. Ö. (2017). Tam Buğday Ekmeği ve Sağlık Üzerine Etkisi. Aydın Gastronomi, 37-46.
Saravanan, K. A. (2011). Potential nutraceutical food beverage with antioxidant properties from banana plant bio-waste (pseudostem and rhizome). Food Funct, 705-710.

Exit mobile version