Kefir Nedir? Nasıl Üretilir? Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Çeşitli hayvanların sütlerinden elde edilen fermente süt ürünleri, dünya çapında en yaygın olan fermente gıdalardır. Farklı ülkelerde birçok farklı isimle bilinen yoğurt, insanlar tarafından en çok bilinen fermente süt ürünüdür. Kefir, diğer fermente süt ürünlerinden daha az tanınmış olsa da, içerdiği biyoaktif maddelerden dolayı benzersiz yararlar sağlayarak, önemli bir probiyotik besin olarak raflardaki yerini almaktadır.

Fermente edilmiş bir süt ürünü olan kefir, kefir tanelerinin süte ilave edilmesiyle elde edilmiş ve uzun bir süre Doğu Avrupa’da üretilip, tüketilmiştir. Kefirin kökeni kafkas dağlarından gelmektedir. Ayrıca Arjantin, Tayvan, Portekiz, Türkiye ve Fransa gibi ülkelerde yaygın olarak üretilen kefir; kephir, kiaphur, kefer, knapon, kepi gibi çeşitli isimlerle de anılmaktadır.

Kefir, geleneksel olarak inek sütünden üretilmektedir. Ancak, koyun, keçi ve bufalo sütünden de yapılmıştır. Ayrıca, soya sütü kullanılarak da üretilebilmektedir. Kefirin üretiminde çeşitli yollar izlenebilse de, en yaygın izlenen yol “geleneksel üretim” yoludur. Geleneksel üretimde, kefir tanecikleri doğrudan süte eklenmektedir. Kaynatılmış ve 20-25 °C’ye soğutulmuş ve %5’lik (genellikle% 5’i kefir taneli) bir mayalanma döneminden sonra, 20-25 °C’de 18-24 saat sonra, taneler bir süzgeçle süzülerek oda sıcaklığında bekletilir ve sonraki aşamada kullanılmak üzere soğukta tutulur. Kefir 4 °C’de tüketime hazırdır.

Kefir’in Sağlık Üzerine Etkileri

Araştırmalara göre:


CEYHAN, N. (2012). Türk Bilimsel Derlemeler Dergisi.

Otles, S. (2003). In Kefir: A Probiotic Dairy-Composition, Nutritional and Therapeutic Aspects.

Yüksekdağ, Z. (2003). Orlab On-Line Mikrobiyoloji Dergisi .


Exit mobile version