E Vitamini Nedir? Etkileri Nelerdir? Eksikliği Nasıl Giderilir?

1938 yılında Evans tarafından keşfedilen E vitamini, güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Bileşenleri; dört adet tokoferol ve dört adet tokotrienol iken, en aktif bileşeni de α-tokoferoldür. Yağda çözünmesi sebebiyle, hücre zarında ve lipoproteinlerde yer alan bir vitamindir. Hücre zarını ve DNA’yı hasarlardan koruyucu özelliğe sahiptir.

E Vitamininin Antioksidan Etkisi

Antioksidanlar, ortamdan zararlı oksijeni uzaklaştırarak oksidasyonun başlamasını veya ilerleyişini durdurması sebebiyle oldukça önemli bileşiklerdir. E vitamini, fazlalığının çeşitli hastalıklara yol açtığı bilinen serbest radikalleri azaltması nedeniyle güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir.

E Vitamini İçeren Besinler

Doğal olarak bitkisel kaynaklı bir vitamindir. Çeşitli bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, avokadoda, yer fıstığı, badem, fındık gibi kuruyemişlerde, pamuk yağı ve keten tohumunda zengin olarak bulunur. İçerdiği α-tokoferol bileşeni bakımından zengin olanlar badem ve ay çekirdeğidir. Zeytinyağında daha az miktarlarda bulunur.

E Vitamininin Faydaları

E Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri

E vitamininin aynı zamanda kanser önleyici etkide bulunduğuna dair pek çok bulgu elde edilmiştir.

Kardiyovasküler hastalık durumlarına karşı birincil ve ikincil koruma adına tedavi olarak kullanılması önerilen bir vitamindir. İçeriğindeki α-tokoferol, antiinflamatuvar etkide bulunarak plazma kolesterol seviyelerinin düşmesinde rol oynayabilir.

E vitamininin kanıtlanan bir diğer yararı da; hücre zarlarında yer edinerek, hücre bileşenlerinin oksidatif hasarlardan korunmasını sağladığıdır.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliği; çocuklarda büyümenin hızlı olması ve depolarının sınırlı olması sebebiyle, yetişkinlere kıyasla daha fazla görülmektedir. Şiddetli E vitamini eksikliğinin meydana gelişi, α-tokoferol transfer proteininde oluşan genetik bozukluklar kaynaklı olmaktadır. Bu durum ise, ataksiye yol açabilmektedir.


Cardenas, E., & Ghosh, R. (2013). Vitamin E: A Dark Horse at the Crossroad of Cancer Management. Biochemical Pharmacology, 2-5.

Jiang, Q. (2014). Natural forms of vitamin E: metabolism, antioxidant and antiinflammatory activities and the role in disease prevention and therapy. Free Radical Biology & Medicine, 1.

Memişoğulları, R. (2005). Diyabette Serbest Radikallerin Rolü ve Antioksidanların Etkisi. Düzce Tıp Fakültesi Dergisi, 36.

Niki, E. (2015). Evidence for beneficial effects of vitamin E. The Korean Journal of Internal Medicine, 574-575-576.

Okçu, Z., & Keleş, F. (2009). Kalp-Damar Hastalıkları ve Antioksidanlar. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 157.

Raederstorff, D., Wyss, A., Calder, P. C., Weber, P., & Eggersdorfer, M. (2015). Vitamin E function and requirements in relation to PUFA. British Journal of Nutrition, 1.

Traber, M. G. (2014). Vitamin E Inadequacy in Humans: Causes and Consequences. Advances in Nutrition, 1-2-3.

Vardi, M., Levy, N. S., & Levy, A. P. (2013). Vitamin E in the prevention of cardiovascular disease: the importance of proper patient selection. The Journal Of Lipid Research, 1.

Wallert, M., Schmölz, L., Galli, F., Birringer, M., & Lorkowski, S. (2014). Regulatory metabolites of vitamin E and their putative relevance for atherogenesis. Redox Biology, 1.


Exit mobile version