Yulaflı Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

Yulaflı Kurabiye Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

567

Bu nefis yulaflı kurabiyeyi denemeyen kalmamalı bence 👍🏼 hem kahvaltı da hem de ara öğünlerde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bu lezzetin tarifine geçecek olursak;

Yulaflı Kurabiye Tarifi (10 Kişilik)

Yulaflı Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler;

Yulaflı Kurabiye Tarifi Hazırlanışı;

  • Yumurta, yoğurt ve peyniri karıştırma kabı içerisinde karıştırın.
  • Geri kalan tüm malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın.
  • Yağlı kağıt serili tepsiye şekil vererek karışımı dizin.
  • 180 derece önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.

Gerisi afiyet, mis 🤗

Tarifte yer alan besinlere daha yakından bakacak olursak…

Yulaf: Yüksek oranda diyet lifini ve fitokimyasalları içermesi ile besin değeri bakımından büyük ilgi görmüştür. Fitokimyasallar yulafın, diyabet ve obezite semptomlarının azalması gibi çok çeşitli insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sağlık yararlarından sorumlu yulafın birincil bileşeni β-glukan olarak kabul edilir, aynı zaman da diğer antioksidan bileşiklerin de sağlığa katkıları vardır. Ayrıca E vitamini, folat, çinko, demir, selenyum, bakır, manganez  ve karotenoidler gibi mikro besinleri de içerir. Uzun süreli diyet yulaf veya yulaf kepeği alımı, enflamatuar barsak hastalığı, ülseratif kolit, kolorektal adenom veya kanserden muzdarip hastalara faydalı olabilir. Özet olarak, yulaflar çeşitli farmakolojik aktivitelere sahiptir ve antioksidan, antienflamatuar, antidiyabetik ve antikolesterolaemik etkiler gösterebilir.

Zerdeçal: Genellikle besinlerde renk verici olarak kullanılan zerdeçal; kokusuz, ısıya dayanıklı bir bitkidir. Vitamin değeri olarak en fazla folat ve C vitamini içermektedir. Minerallerden ise en fazla içerdiği potasyumdur. Zerdeçalın en aktif olan ana bileşeni kurkumin bir polifenoldür. Kurkumin, günümüzde en çok araştırılan biyoflavonoidlerden biridir ve bir dizi çalışma antioksidan, anti-kanser antienflamatuar, kemoprotektif, gastroprotektif ve diğer birçok sağlık özelliğini doğrulamıştır. Arter duvarında biriken LDL kalp hastalıkları için önemli risk etmenidir. Zerdeçal, genel anlamda lipit metabolizmasında anahtar rol oynamaktadır. Hiperlipidemili hastalarda kurkumin takviyesi kardiyovasküler sorunları azaltmaya yarımcı olabilir. Kurkumin, oksidatif stresi, inflamasyonu ve kognitif bozuklukları önlemektedir. Kurkumin, kan glikoz düzeyine de etki göstererek belirgin bir azalma, insülin düzeyinde ise belirgin bir artış sağlamaktadır. Çok sayıda bildiriye rağmen, etkinliğini tam olarak doğrulamak ve kanıtlamak için özellikle insanlar üzerinde çok az sayıda klinik çalışma yapılmıştır.

Zeytin: Sağlıklı tekli doymamış yağlar bakımından özellikle zengin olmasının bir sonucu olarak, belirgin anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda çok miktarda antioksidan içerir ve kan basıncının düşürülmesi ve LDL partiküllerinin oksidasyondan korunması ve ayrıca diabetes mellitusun önlenmesinde de dahil olmak üzere çok sayıda kardiyovasküler sağlık yararına sahiptir. Oleuropein ise zeytinde bulunan önemli bir fenolik bileşiktir. Oleuropein, antioksidan, antiinflamatuar, anti-aterojenik, anti kanser, antimikrobiyal ve antiviral dahil olmak üzere birçok farmakolojik özelliğe sahiptir.

10 kişilik Yulaflı Kurabiye için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
105,9343015,7585
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
49,9115023025,5
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
59,5109510,53,3
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1169,783126919,8

 

Alexandra Foscolou, E. C. (2018). Olive oil consumption and human health: A narrative review. Maturitas(118), 60–66.

Daria Jovičić, A. J. (2017). NUTRITIONAL AND HEALTH BENEFITS OF CURCUMIN. Food in Health and Disease, scientific-professional journal of nutrition and dietetics, 6 (1), 22-27.

Gülşen Delikanlı Akbay, A. G. (2016). Zerdeçal: Beslenme ve Sağlık Yönünden Değerlendirilmesi. Beslenme ve Diyetetik Dergisi, 1(44), 68-72.

Isabel Comino, M. d. (2015, November 7). Role of oats in celiac disease. World Journal of Gastroenterol, 21(41), 11825-11831.

OMAR, S. H. (2010). Oleuropein in Olive and its Pharmacological Effects. Sci Pharmaceutica(78), 133–154. doi:10.3797/scipharm.0912-18

Prasad Rasane, A. J. (2013). Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods. J Food Sci Technol. doi:10.1007/s13197-013-1072-1

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir