Sorgum Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Sorgum Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Sorgum Besin Değerleri

1.182

Besinin Adı
Türkçe: Sorgum
İngilizce: Sorghum
Latince: Sorghum bicolor (L.)

Vatanı ve İklimi:
Sorgum, Dünya’da yetiştirilen en önemli beşinci tahıldır. Sorgum tahılı, sıcak  iklimde yetişen bir bitkidir. Sert ortamlara iyi uyum sağlamasından ve iyi bir üretim verimi göstermesinden dolayı özellikle Sahra-altı Afrika’da, dünyanın birçok yarı kurak ve tropik bölgelerinde temel gıda ürünüdür. Sorgum, Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi yarı tropikal bölgelerde yaşayan insanlar için temel bir besindir. Dünyada sorgum üretiminin %42’si Afrika’da, %37,9‘u Amerika’da, %15,4’ ü Asya’da , %3,6 ‘sı Okyanusya’da ve %2’siyse Avrupa ülkelerinde üretmektedir. Dünya’nın en önemli üreticileri ise; ABD, Hindistan, Meksika, Nijerya ve Sudan’dır. Sorgumun ülkemizde ekim alanı ve üretimi azdır.

Bitkisel Özellikleri:
Sorgum dik bir kısa gün bitkisidir. Poaceae ailesinin üyesidir ve tek yıllıktır. Gövdeleri serttir, sürünücü rizomları yoktur. Sorgumun gevşek, açık bir salkımı vardır. Salkımları az çiçeklidir. Tohumlar olgunlaştıkça salkımlar sarkar. Tahıl ağırlıklı olarak kırmızı veya kırmızımsı kahverengi renktedir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Araştırmalar bazı sorgumların zengin mikro (mineral ve vitamin) ve makro besin (karbonhidrat, protein ve yağ) kaynakları olduğunu göstermektedir. Sorgum, obez ve diyabetik insanlar için dayanıklı bir nişastaya sahiptir. Ayrıca glutene alerjisi olan kişiler için alternatif bir yiyecek olabilir. Sorgum, tanenler, fenolik asitler, antosiyaninler, fitosteroller ve polikosanoller dahil olmak üzere çeşitli fitokimyasallardan zengin bir besin kaynağıdır. Bu fitokimyasalların insan sağlığını önemli ölçüde etkileme potansiyeli vardır. Gıda biliminde “fitokimyasallar” terimi, sağlığı geliştirici etkileri olan farklı yapılara sahip çeşitli bileşenlerdir. Sorgumun in vitro laboratuvar çalışmalarında yüksek antioksidan aktivite gösterdiği saptanmıştır. Mevcut epidemiyolojik kanıtlar, sorgum tüketiminin, insanlarda diğer tahıllara kıyasla belirli kanser türlerinin riskini daha da azalttığını göstermektedir; buna sorgumda bulunan yüksek konsantrasyonlu fitokimyasallar kısmen sorumlu olabilir.Tanen içeren sorgumların hayvanlarda kalori miktarını ve dolayısıyla kilo alımını azalttığı bildirilmiştir. Bu özellik, insanlarda obeziteyi azaltmaya yardımcı olarak potansiyel olarak yararlıdır.

Sorgum bitkisinde yaklaşık olarak 100 türün zararlı olduğu bildirilmiştir. 1980–1981 yıllarında yapılan çalışmada ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis ve Muş illerinde sorgum (darı) ve mısır alanlarında zararlı 42 tür tespit edilmiştir.

Bilgilendirme:
Tortilla, yulaf lapası, kuskus ve fırınlanmış ürünler gibi sorgumla hazırlanan başlıca yiyecekler vardır. Ancak sorgum düşük lizin içeriği nedeniyle düşük bir protein kalitesine sahiptir ve antinutriyentler, tanenler, içerir. Bu nedenle tüketimi yapılacakken proteininin kalitesini iyileştirmek için eklemeler yapmak gerekebilir.

100 gram Sorgum’un besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
7220
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
10,63630
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
6,72893,363,68
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
329131656,7

 

Kadar Proteın Dan Tanın Nası Sorgum (Sorghum Bıcolor (L.) Moench) Dengan Penambahan Kacang Tunggak (Vıgna Unguıculata) [Proteın And Tannın Contents Of Sorghum (Sorghum Bıcolor (L.) Moench) Rıce Wıth Addıtıon Of Cowpea (Vıgna Unguıculata)]. Endah Wulandari, Husna Muthia, Elazmanawati Lembong, Fitry Filiant. 2018, Fast – Jurnal Sains Dan Teknologi.
Vahdettin Akmeşe, Erdal Sertkaya, Celal Yücel. Türkiye’de Sorgumda Yeni Bir Zararlı, Atherigona Varia (Meigen, 1826). 2016.
Sorghum Grain As Human Food İn Africa: Relevance Of Content Of Starch And Amylase Activities. Mamoudou H. Dicko, Harry Gruppen, Alfred S. Traoré, Alphons G.J. Voragen, Willem J.H. Van Berkel. March 2006, Afrıcan Journal Of Bıotechnology.
Usda. Sorghum Sorghum Bicolor (L.) Moench Plant Symbol = Sobı2. S.L. : Usda-Natural Resources Conservation Service, Tucson Plant Materials Center, 2013. Plant Guide.
Sorghum Phytochemicals And Their Potential İmpact On Human Health. Joseph M. Awika, Lloyd W. Rooney. May 2004, Phytochemıstry.
C., Leitzmann. Characteristics And Health Benefits Of Phytochemicals. Forschende KomplementäRmedizin. 2016.
Sorghum For Human Food – A Review. Anglani, C. March 1998, Plant Foods For Human Nutrition.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir