Pratik Bir Meze: Cevizli Kabak Tarator Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yoğurtlu Kabak Tarator Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir? Pratik ve Lezzetli Bir Meze Tarifi!

763

Hem ara öğünlerinizde hem de ana yemeklerinizin yanında tüketebileceğiniz bir lezzet 😉

Cevizli Kabak Tarator Tarifi (4 Kişilik)

Malzemeler:

 • 2 orta boy kabak
 • 1 avuç ceviz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Dereotu
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz

Hazırlanışı:

 • Kabaklar soyulur, rendelenir ve tavada 2 kaşık zeytinyağı ile hafifçe sotelenir.
 • İnce doğranmış dereotu ve ince kıyılmış sarımsak, yoğurt ile karıştırılır.
 • Cevizler parçalanıp karışıma eklenir.
 • Kabaklar hafif yumuşadıktan sonra ocaktan alınır ve biraz soğumaya bırakılır.
 • Kabaklar soğuduğunda yoğurtlu karışıma eklenir.

Kabak taratorumuz hazır, afiyet olsun 🙂

Zengin besin içeriği ve pratik hazırlanışıyla, sofralarınızda olmasından mutluluk duyacağınız kabak taratorun içerisindeki malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Kabak: C vitamini ve lif açısından zengin bir besin olan kabak, içeriğinde göz sağlığı açısından koruyucu etki gösteren, zeaksatin ve lutein bulundurur. Selenyumfolik asit, B12, D vitamini, klorofil ve karotenoidler (a-karoten, β-karoten, likopen, lutein ve kriptoksin) gibi antioksidanlar içeren kabak, bu bileşenler sayesinde kanser hücrelerine karşı antiproliferatif* etki gösterir.

Yoğurt: Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan yoğurt; kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir süt ürünüdür. Kalsiyum içeriği sayesinde, kemik sağlığı üzerinde oldukça etkili olup, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalık risklerini ortadan kaldırabilir. Süt ile kıyaslandığında yoğurdun, folik asit, niasin, magnezyum ve çinko değerleri daha yüksektir.

 • Yoğurdun içerisinde bulunan probiyotikler, bağırsak çeperlerine tutunup, zararlı mikroorganizmaların gelişmesini önleyerek immün sistemi olumlu etkiler.

Ceviz: Kan basıncını azaltarak kronik kalp hastalıklarına karşı olumlu etki gösteren ceviz, içerdiği yüksek lif miktarı ile kabızlık gelişmesini önleyebilir. İçeriğinde bol miktarda doymamış yağ asitleri bulunur. Lif içeriği sayesinde tokluk süresini uzatacağından, zayıflama diyetlerinde ara öğün olarak tüketilebilir.

Dereotu: Hipolipidemik* ve oksidatif hasarı önleyici etkileri ile bilenen dereotu, antioksidan ve antimikrobiyal aktivite gösteren bir besindir. Lif içeriğinin yüksek olması, hazmı kolaylaştırmada son derece etkilidir. Menstrüasyon döngüsünü düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

Sarımsak: Kalp damar hastalıkları, kolesterol ve yüksek kan basıncı riskini azaltan, immün sistemi güçlendirici etkisi olan sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Sülfürlü bileşiklerin parçalanmasına yardımcı olarak kansere karşı koruyucu etki gösterir.

 

 

 

 

 

4 kişilik Cevizli Kabak Tarator’un besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
17 59,3 13,7 289
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
16,4 1057 102 79
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
46,3 296 5,5 2,3
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
550 255 123 6,2

 

Antiproliferatif: Hücre çoğalmasını engelleyici etki

Hipolipidemik: Kan lipitlerini düşürücü ilaçların genel adı

Chia-Wen Tsai, Haw-Wen Chen, Le-Yen Sheen,Chong-Kuei Lii . (2012). Garlic: Health benefits and actions. Biomedicine2, 17-29.

Damián Martínez-Valdivieso, R. F.-B.-A.-M.-C. (2017). Role of Zucchini and Its Distinctive Components in the Modulation of Degenerative Processes: Genotoxicity, Anti-Genotoxicity, Cytotoxicityand Apoptotic Effects. Nutrients.

Jun Tian, Xiaoquan Ban, Hong Zeng, Jingsheng He, Yuxin Chen, Youwei Wang. (2012). The Mechanism of Antifungal Action of Essential Oil from Dill (Anethum graveolens L.) on Aspergillus flavus.

Monsefi M1, G. M. (2006). The effects of Anethum graveolens L. on female reproductive system. Retrieved from Pubmed.

Oskar Adolfsson, S. N. (2004). Yogurt and gut function. The American Journal of Clinical Nutrition, 245–256.

Pribis, P. (2016). Effects of Walnut Consumption on Mood in Young Adults—A Randomized Controlled Trial.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum