Matcha Çayı Nedir? Zayıflatır Mı? Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Çay Tüketimi Nasıl Olmalı?

535

Son dönemlerde ülkemizde de popülerlik kazanmış, Camellia sinensis bitkisinden üretilen, Japon yeşil çayı Matcha’nın; sağlığa yararlı etkileri bilinmekte ve hala etkiler üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Matcha çayının normal yeşil çaydan farkı, toz halinde olmasıdır. Matcha yeşil çay tozu; antioksidan etki gösteren kateşin, kafein ve serbest aminoasitler içerir, suya karıştırılarak tüketilir. Ancak, antioksidan etkisi yeşil çaya göre daha fazladır. İçecek olarak tüketildiğinde tüm yeşil çay yaprağı bileşenlerinin alınmasını sağlar. Yani; matcha çayı tüketimi, yeşil çaya göre daha fazla sayıda bileşen alımını sağlar.

Hazırlanış şekline bağlı olarak, bir fincanı yaklaşık 35-250 mg kafein içerir. Kateşin içeriği sayesinde; gerek gıdalarda bozulma yapan, gerekse insanlarda hastalık etmeni olan patojen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etki gösterir.

Besin takviyesi olarak da kullanılan matcha çayı, önemli antikanser özelliklere sahip olan doğal bir üründür. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği, özellikle göğüs kanserine karşı antitümör etki gösterdiği bilinmektedir. İçeriğinde bulunan polifenolik bileşikler sebebiyle, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar; Japon yeşil çayın antiproliferatif*, antibakteriyel ve kemo önleyici etkileri olduğunu ileri sürmektedir.

Matcha Çayının Etkileri

  • Akut Miyeloid Lösemi (AML) ve prostat kanseri riskini azaltmada etkisi olduğu düşünülmektedir.
  • Kalp hastalığı ve inme riskini azaltma gibi koruyucu etkileri olduğu görülmüştür.
  • Bazı kanser tiplerinin, kardiyovasküler ve iskemik* hastalık risklerinin azalması için düzenli tüketimi önerilmektedir.
  • Lipogenezi*, yağ emilimini ve besin alımını azaltarak obeziteyi ve karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Matcha yeşil çayının düzenli olarak tüketimi; diyet programına ek olması ve düzenli yapılan 30 dakikalık, tempolu yürüyüşlerle birlikte uygulanması halinde, kadınlarda egzersize bağlı yağ oksidasyonunu arttırabilir.
  • 24 saat içinde, 4 bardak Matcha çayı tüketiminin sağlandığı bir çalışmada; sağlıklı kadınlarda, yürüyüş sırasında yağ oksidasyonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu; egzersiz sırasındaki maksimum yağ oksidasyonunun, insülin duyarlılığı ile bağlantılı olduğu gözlenmiştir.
  • Günde 6–10 fincan (yaklaşık 960–1600 mL) Matcha çayı tüketiminin, kronik hastalıklardaki riski azalttığı gösterilmiştir. Fakat, göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar vardır:
  • Demir düzeyi düşük olan kişiler; özellikle gebeler, çocuklar ve ergenler, yemeklerle birlikte çay tüketmekten kaçınmalıdır.
  • Yemek ile çay tüketimi arasında en az 1 saat olması, çayın demir emilimi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmektedir.
  • Kafein içeriği sebebiyle çok içilmesi, uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilir.

Antiproliferatif: Hücre çoğalmasını engelleyici etki
İskemi: Hücre fonksiyonlarının devam etmesi için yeteri kadar kan akışı olmaması
Lipogenez: Lipit ve yağ asitlerinin sentezi

Christina Dietz, M. D.-F. (2017, Mayıs 4). An intervention study on the effect of matcha tea, in drink and snack bar formats, on mood and cognitive performance.

Gloria Bonuccelli, F. S. (2018, Ağustos 23). Matcha green tea (MGT) inhibits the propagation of cancer stem cells (CSCs), by targeting mitochondrial metabolism, glycolysis and multiple cell signalling pathways.

KESLER, H. (2012). Yeşil Çay ve Etkileri.

Mark Elisabeth Theodorus Willems, M. A. (2017). Matcha Green Tea Drinks Enhance Fat Oxidation During Brisk Walking in Females.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir