Hafif Kahvaltılar İçin: Kakaolu Yulaf Lapası Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir? Kakaolu Yulap Lapası'nın Besin Değerleri Nelerdir?

10.691

Çok kalorili olmasın, şekersiz, unsuz olsun ama yediğim tatlıdan keyif alayım istiyorsanız, öyle olsun böyle olsun demeyi bırakın ve mutfağa koşun. Hem pratik, hem lezzetli hem de tatlı mı tatlı bir tarif geliyor 😉

Kakaolu Yulaf Lapası Tarifi (1 Kişilik)

Malzemeler:

  • 1 su bardağı süt
  • 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu özü

Üzerini süslemek için:

  • Muz, ceviz, çiğ badem, kuru meyve

Hazırlanışı:

  • İlk olarak, küçük bir tencerenin içerisine 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenir.
  • Süt, kakao ve keçiboynuzu özü yulaf ezmesinin üzerine eklendikten sonra ocağa alınır.
  • Öncelikle orta ateşte, daha sonra kısık ateşte yulaflar yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  • İstenilen kıvama geldiğinde, hazırladığınız yulaf lapasını kaseye alıp üzerini dilediğiniz gibi süsleyebililirsiniz.

Afiyet olsun.. 🙂

Kakaolu yulaf lapasının hazırlanmasında kullanılan besinlerin içeriğine bir göz atalım…

Yulaf: İşlevsel ve besinsel özellikleri yüksek beta-glukan için iyi bir kaynak olan yulaf, çözünebilir bir lif olan beta-glukanın etkisiyle, kolesterol düşürücü ve antidiyabetik özelliğe sahiptir. Yulafın protein, kalsiyum ve esansiyel yağ asit içeriği, diğer tahıllara oranla daha yüksektir.

İyi bir fenolik asit, flavonoid, karotenoid, E vitamini ve fitoesterol kaynağı olan yulaf; gıda endüstrisi, kahvaltılık gevrekler, içecekler, ekmekler ve bebek maması da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Muz: Tropikal meyveler arasında yer alan muz, yılda 102 milyon ton üretimiyle 120’den fazla ülkeye dağıtılmaktadır. Geleneksel tıpta muz; ishal ve mide ülseri gibi pek çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Yüksek potasyum kaynağı olarak bilinen muz, vitamin bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Önemli miktarda flavanoid içeren muz, bu bileşenler sayesinde; inflamasyon önleyici, tümör oluşumunu engelleyici, karaciğer koruyucu ve midede asit salgısını azaltıcı etki gösterir.

Kakao: Theobroma cacao ağacı çekirdeklerinin çiğ tohumlarının işlenmesiyle oluşan kakao tozu; insan vücudunda çeşitli biyolojik olaylarda görev alan farklı enzimler, suda ve yağda çözünen vitaminler, steroller, fosfolipitler, mineraller (potasyum, magnezyum, bakır, demir, fosfor), ksantin (kafein, teobromin) ve polifenol bileşiklerini (fenolik asit, flavanoid) içerisinde bulundurmaktadır. Fenolik içeriği sayesinde kardiyovasküler hastalık riskini azaltıcı etki göstermektedir.

Keçiboynuzu özü: Akdeniz iklimi bölgelerinde yetişen Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.), yüksek şeker içeriği sebebiyle enerjisi yüksek bir meyvedir. Özellikle enerji ihtiyacının fazla olduğu çocukluk döneminde, içeriğinde bolca bulunan mineral ve fenolik maddeler sebebiyle de değerlidir. Keçiboynuzu tohumunun endosperminin öğütülmesi sonucunda elde edilen keçiboynuzu özü, kremsi beyaz bir toz haldedir. Gıda endüstrisinde, koyulaştırıcı bir katkı maddesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

1 kişilik Kakaolu Yulaf Lapası’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
41,67 107 23,9 28
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
13,5 642 68,4 3,4
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
6,8 345 3,8 0,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
285,5 315 100 12,3

 

Atalay, D. Erge, H.S. . (2018). Gıda Takviyeleri ve Sağlık Üzerine Etkileri. Food and Health, 98-111.

F. Pazır,Y. Alper. (2018). Carob Bean (Ceratonia siliqua L.) and Its Products. ANADOLU, J. of AARI, 108 – 112.

Shengmin Sang. (2016). Whole grain oats, more than just a fiber: Role of unique phytochemicals. Mol. Nutr. Food Res., 61.
Singh SS, et al. (2014). Banana lectin: a brief review. Molecules., 18817-18827.

Steinberg, et al. (2003). Cocoa and chocolate flavonoids: implications for cardiovascular health. J Am Diet Assoc., 215-223.

Todorovic, et al. (2015). Polyphenols, methylxanthines, and antioxidant capacity of chocolates produced in Serbia. Journal of Food Composition and Analysis, 137-143.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum