Fit Lezzet: Portakallı Muffin Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Sağlıklı ve Diyetinize Uygun Muffin Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

316

Özellikle kış aylarında tatlı krizleri ile savaşır duruma geldik. Peki, hiç tatlı tüketmemek yerine bu durumu kendimizce en sağlıklı hale getirmeye çalışmaya ne dersiniz?

Rafine şeker kullanmadan sağlıklı, besleyici ve bir o kadar da lezzetli bir kek olan muffin tarifiyle karşınızdayım. 🙂

Portakallı Fit Muffin Tarifi (5 Adet)

Portakallı Fit Muffin Tarifi İçin Malzemeler:

Portakallı Fit Muffin Tarifinin Hazırlanışı:

  • Muffin tarifini yapmaya başlarken, yulaf ezmesi ve dut kurusu un haline gelene kadar çırpılır.
  • Yumurta ve kuşburnu marmeladı da eklenerek 2-3 dakika köpürene kadar çırpılır.
  • 10 adet gün kurusu küçük küçük doğranır ve çırpma kabına alınır.
  • Portakal kabuğu da rendelenir ve karıştırılır.
  • Kuru malzemeler de bir kapta karıştırılarak yavaşça diğer malzemelere ilave edilir.
  • Son bir kez tüm malzemeler düşük ayarda çırpılır.
  • Muffin tarifimizin son adımında, muffin kalıplarına eşit bir şekilde dağıtılarak, önceden 180 derece ısınmış fırında, 25-30 dk kadar pişirilir.

Afiyet olsun 😉

Muffin tarifinde kullanılan birkaç sağlıklı malzemenin içeriği nelermiş bir bakalım…

Kuşburnu: Rosaceae familyasına ait bir meyve olan kuşburnu, Türkiye’de bitkisel çay, nektar, marmelat üretiminde kurutulup, dondurularak kullanılmaktadır. İçeriğindeki C vitamini oranı %0,2 ila %2,4 arasında değişen kuşburnunun C vitamini oranı, limonun içerdiği oranın yaklaşık altmış katı kadardır.

C vitaminin yanı sıra karotenoitler, flavonoidler, malik asit, sitrik asit gibi meyve asitleri, tanenler ve pektinleri de içerir. Kaynatma süresi arttığında C vitamini kaybı olmazken; soğuma esnasında askorbik asit oranı azaldığı için, marmelat ve pekmez yapımında bu oran çok düşüktür.

Hurma: Yaklaşık %44-88 oranlarda şeker içeriğine sahip olan hurma meyvesi, potasyum başta olmak üzere (muzun 2,5 misli kadar potasyum içerir) kalsiyum, magnezyum, demir mineralleri ve A, tiamin, riboflavin, niasin ve C vitaminlerinden oldukça zengindir.

Hurmanın etli bölümünde %0,2-0,5 yağ bulunurken, çekirdeğinde %7,7-9,7 oranında yağ vardır. Kaliteli protein içeren hurma, 23 çeşit aminoasit bulundurur. Hurmanın bağırsağın boşalma hızını yavaşlattığı da bilinmektedir.

Yulaf: Çözünür lifler, doymamış yağ asitleri, vitamin-mineraller, fitokimyasallar ve proteinlerden oldukça zengin olan yulaf, son zamanlarda kolesterolün düşmesine yardımcı olan beta-glukan içeriği ve antioksidan özelliğinden yüksek bir kullanıma sahiptir.

%12,4-24,4 oranında protein içeren yulaf, diğer tahıl ürünlerinin aksine; lisin, arginin, lösin, izolösin gibi aminoasitleri de içerir. B ve E vitamininden zenginken, A, C ve D vitaminlerini çok az içerir.

5 adet Fit Muffin Tarifi’nin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
179,2 1306 10,6 9242
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
25,37 3486 197 272,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
10,6 1524 21,2 6,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
970 662 302 40,2

 

Koca, İ., Koca, A.F., Yolcu, H. (2008), “Fonksiyonel Gıda Olarak Kuşburnu”, Türkiye 10. Gıda Kongresi, 295-299.

Başer, H.C. (2009), “Kuşburnu (Rosa spp.)”, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Bağ Bahçe 23,.24-25.

Aktürk, Z., Işık, M. (2012), “Besin Değeri ve Sağlık Açısından Hurma (Phoenix dactylifera)”, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği, Konuralp Tıp Dergisi 4(3):62-68.

Malkki, Y., Virtanen, E. (2001), “Gastrointestinal effects of oat bran and oat gum: A review, Lebensmittel-Wissenschaft un Technologie, 34(6), 337-347.

Yaver, E., Ertaş, N. (2013), “Yulafın Bileşimi, Hububat Endüstrisinde Kullanım Alanları ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri”, Gıda ve Yem Bilimi- Teknolojisi Dergisi, 13: 41-50.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum