Fit Kek: Tam Buğday Unlu Muzlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

Tam Buğday Unlu Muzlu Kek Nasıl Yapılır? Besin Değerleri ve Faydaları Nelerdir?

2.131

Her tarifin sağlıklı hali vardır, yeter ki isteyin. 🙂 Tam buğday unlu muzlu kek, hem tatlı isteğinizi bastıracak hem de alıştığınız keklerden daha lezzetli ve sağlıklı. Tabi kalorisi ne kadar az olursa olsun porsiyon kontrolü önemli!

Tam Buğday Unlu Muzlu Kek Tarifi (8 Kişilik)

Tam Buğday Unlu Muzlu Kek İçin Malzemeler:

Tam Buğday Unlu Muzlu Kek Hazırlanışı:

  • İlk olarak yumurta, bal/pekmez ve sütü karıştırın.
  • Hazırladığınız karışıma tam buğday unu, kabartma tozu ve kakaoyu ekleyip, çırpın.
  • Oluşan kek karışımını kek kalıbına döküp, 180 dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika pişirdikten sonra keserek minik parçalara ayırın.
  • Son olarak üzerini muz dilimleri ile süsleyince minik kekler servise hazır.

Afiyet olsun. 🙂

Tam buğday unlu muzlu kek için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Yumurta: Temel insan beslenmesinde önemli rol oynayan protein, yağ ve mikro besin kaynağı olan yumurta, beslenmemiz için özel bir öneme sahiptir. Düşük bir kalori kaynağı, kaliteli protein kaynağı, mükemmel mutfak çeşitliliği ve düşük ekonomik maliyete sahip olan yumurta, ayrıca yağda çözünen bileşikler açısından da zengindir.

Yumurta, yaşlılar, gebe kadınlar ve çocuklar gibi düşük besin alımı riski altındaki bireylerin diyetlerinde özellikle yararlı bir rol oynayabilir.

  • Yapılan araştırmalara göre; yumurta, kronik ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde rol oynamaktadır.

Süt: Yeterli ve dengeli beslenme için günlük beslenmemizde yer alan 4 besin grubundan birinde bulunan süt, yüksek protein ve kalsiyum içeriği açısından mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca riboflavin, B12 vitamini, A vitamini, tiamin, niasin, fosfor ve magnezyum içerir. Büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan süt, kemikleri güçlendirir ve osteoporoz riskini önler.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen süt, diş sağlığını korumada da etkilidir. Ayrıca süt, kanser hücrelerinin gelişiminin önlenmesine yardımcı olabilmekle birlikte daha rahat bir uyku sağlar.

  • Yapılan çalışmalara göre; kalsiyum alımının artması, kilo kaybını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kalsiyum içeriği yüksek olan sütü tüketmek obeziteyi önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Bal: Bakteri, virüs, mantar ve parazitlere karş inhibe edici özellikleri olan bal, doğal olarak antioksidan özelliği sayesiyle kalp-damar, diyabet, kanser hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.

 

Tam buğday unu: Tam buğday unu, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, gastrointestinal sistem kanserleri ve obezite risklerini azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda kolesterol düşürücü etkiye sahip olan tam buğday unu, beyaz una göre daha düşük glisemik indekse sahiptir bu sebeple kan şekerini beyaz una kıyasla daha yavaş yükseltir.

Muz: İçerdiği serotonin nedeniyle mutluluk, iyi iletişim, hızlı düşünme ve kolay konsantrasyona yardımcı olan muz, yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonu dengelemeyi ve düşürmeyi sağlar.

Posa bakımından zengin olan muz bağırsak fonksiyonlarını da dengeler.

8 kişilik Tam Buğday Unlu Muzlu Kek için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
84141411,6151
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
20,19941517,5
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
9,614358,95,1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
509,422718712,3

 

Balkaya, A. (2016). Brokoli Yetiştiriciliği. Researchgate, S. 20-24.

Besler, R. N. (2008). Beslenmede Sütün Önemi. Ankara: Sağlık Bakanlığı Yayını.

Ceren Mutlu, S. A. (2016). Bal Ve Diğer Arı Ürünlerinin Bazı Özellikleri Ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri. Bal Ve Diğer Arı Ürünlerinin Bazı Özellikleri Ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri.

Jun Tian, X. B. (2011). The Mechanism Of Antifungal Action Of Essential Oil From Dill. Plosone, S. 1-10.

Miranda, J. M. (2015). Egg And Egg-Derived Foods: Effects On Human Health And Use As Functional Foods . Nutrients, S. 707-729.

Müftüoğlu, P. D. (2011). Sağlık Ve Mutluluğun Meyvesi Muz. Hürriyet.

Odabaşı, E. (2016). Türkiyede Ekmek Tüketimi Ve Sağlık İlişkisi. Formeo.

ÖZEL, H. A. (2017). Harran Ovası Koşullarında Dereotu (Anethum Graveolens L.)’Nda Uygun Hasat Zamanının Belirlenmesi. Harran Tarım Ve Gıda Bilimleri Dergisi, 466-479.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir