En Sağlıklısından: Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Tam Buğday Unlu Ekmeğin Besin Değerleri Nelerdir?

1.243

Ekmeksiz yapamayanlara, ekmeğin en sağlıklı ve göz doyuran hali sizlerle 😉

Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi

Malzemeler:

  • 4,5 su bardağı tam buğday unu
  • 2 su bardağı su
  • 1 paket kuru maya
  • 1 yemek kaşığı keten tohumu
  • 1 tatlı kaşığı çörek otu

Hazırlanışı:

  • İlk olarak kuru malzemeler karıştırılıp, üzerine yavaş yavaş su eklenerek yoğrulur.
  • Hafif ele yapışan bir kıvam elde ettikten sonra, hamurun üzeri nemli bir bezle kapatılarak 30 dakika kabarması beklenir.
  • 30 dakika sonra tekrar yoğurulan hamur, 30 dakika daha dinlendirilir.
  • Son olarak, istenilen şekil verilip, üzerine kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam gibi eklemeler yaparak, önceden ısıtılmış 200° fırında pişirilir.
  • Üzeri hafif kızardığında ekmeğimiz hazırdır, afiyet olsun 🙂
Malzemelerimizin faydalarına bakalım…

Tam Buğday Unu: Dünya genelinde, insanlar için önemli gıda kaynaklarından biri olan buğday, tüketilme sırası olarak bakıldığında, pirinçten sonra ikinci sırada gelmektedir. Protein içeriği açısından pirinç, mısır gibi diğer tahıllardan daha yüksek değere sahiptir. İçerisinde, nişasta içeren kepek, endosperm, diyet lifi, lipit ve protein barındıran birçok kısım mevcuttur.

Buğday unu elde edilirken, rafine etme işlemi sebebiyle, sağlık için yararlı birçok besin maddesi ve diyet lifi kaybedilmekte ve bu durum, içindeki fenolik maddelerin ve flavanoidlerin azalmasına sebep olmaktadır. Tam buğday ununda ise bu kayıp en aza indirilmiş durumdadır.

Diyet lifini arttırmak, glisemik indeksi ve kolesterolü kontrol altına almak için tercih edilen tam buğday unu; kalp hastalıkları, koleraktal kanser, diyabet riskini azaltmada ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde oldukça önemlidir.

Keten Tohumu: Alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asidi ve lif içeriğiyle fonksiyonel bir besin maddesi haline gelen keten tohumu, içerisindeki yağ, proteinler ve lif sayesinde; kalp hastalıkları, ateroskleroz, diyabet, kanser, menopozal semptomlar, osteoporoz, artrit, otoimmün ve nörolojik hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinde büyük önem taşır. Hastalıklara karşı bağışıklık sitemi gelişmesine yardımcı olur.

Çörek Otu: Çok uzun yıllardan beri, Uzak Doğu ülkelerinde, şifaları için kullanılan çörek otunun, kanser hücrelerini etkisiz hale getirdiği düşünülmektedir. Antimikrobiyal ve antiviral etkileri bilenen çörek otuyla ilgili yapılan çalışmalar; çörek otu ekstresinin bağışıklık hücrelerini arttırdığını göstermektedir.

Tam Buğday Unlu Ekmeğin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
301 29,6 14,3 10,7
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
66,2 2101 488
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
16,6 1993 21,1 32,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1645 193 687 57,4

 

Ankit Goyal, V. S. (2014). Flax and flaxseed oil. J. Food Sci Technology.

Mehmet Salih Kaya, M. K. (2003). Çörek otu (Nigella sativa) tohumunun insan hücresel bağışıklık sisteminin CD3+, CD4+, CD8+ hücreleri ve toplam lökosit sayısı üzerine etkileri. Genel Tıp Dergisi, 109-112.

Naseer Ahmad Bhat, I. A. (2016). Physicochemical properties of whole wheat flour as affected by gamma irradiation. Food Science and Technology.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum