Çok Hafif: Hurmalı Muzlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hafif ve Çok Pratik Hurmalı Kek Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

172

Görünüşüyle olduğu kadar tadıyla da kendine hayran bırakan, tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderebileceğiniz, hazırlanması pratik hurmalı muzlu kek tarifimiz sizlerle 🤗

Hurmalı Muzlu Kek Tarifi

Malzemeler:

Hazırlanışı:

  • 10-12 adet hurmayı 1-2 saat kadar sıcak suda bekletelim.
  • Sonrasında çekirdeklerini ayıklayıp, küçük kare halinde doğrayalım.
  • Hurma, kakao, zeytinyağı ve dilimlenmiş bir adet muzu pürüzsüz bir kıvam alana kadar rondoda çırpalım.
  • 1 adet yumurtayı beyaz köpüksü bir hal alana kadar ayrı bir kapta çırpalım.
  • Rondoda hazırlamış olduğumuz karışıma, yumurta ve sütü de ekleyip biraz daha çırpalım.
  • Un ve kabartma tozunu karıştırıp ekleyelim.
  • Oluşan karışımı muffin kaplarına alıp önceden ısıtılmış, alt-üst ayarlı 180 derecedeki fırına koyalım.
  • 20-25 dakika sonunda keklerimiz hazır.

Afiyet olsun 😋

Kekimizin malzemelerinin faydalarına bir bakalım…

Hurma: Yaygın olarak palmiye ağacı olarak bilinen Phoenix dactylifera L., çölde bulunan ilkel bir bitkidir. Karbonhidrat, diyet lifi, bazı temel vitamin ve mineraller açısından zengindir. Hurma meyvesi, çoğu şeker şeklinde olan %70 karbonhidrattan oluşur. Antimikrobiyal, antienflamatuar, antienflamatuar, hepatoprotektif, nefroprotektif, antikanser ve immünostimülan etki gösterir. Yüksek bir enerji kaynağı olan hurmanın 100 gramı 314 kcal enerji sağlar ve doymamış yağ asitlerinden; palmitoleik, oleik, linoleik ve linolenik asitleri içerir.

Serbest radikalleri yok eder, antimutagenik etkileri arttırır ve bağışıklık sistemini uyarır. Karbonhidrat, yağ, protein metabolizmasında, DNA sentezinde ve dokuları oksidatif strese karşı korumak için olarak gerekli olan antioksidan özellikli vitaminleri (A, B1, B2, B3, B6, B9 ve C) barındırır. İçerdiği; selüloz, hemiselüloz, pektin ve lignin gibi çözünmeyen lifler, bağırsak kanseri riskinin azaltılması, divertiküler hastalıkların yanı sıra kalp canlılığının arttırılması ve sindirim sisteminin sağlığının korunmasında görev alır. Hurma; selenyum, bakır, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Orta düzeyde manganez, demir, fosfor ve kalsiyum içerir. Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriğinden dolayı, hipertansiyon hastaları tarafından çokça tercih edilir.

Yumurta: Yumurtanın merkezinde, her ikisi de kabuğun içindeki zarlarla çevrelenmiş albümin (yumurta akı) ile çevrili bir yumurta sarısı vardır. İnsan sağlığına faydalı, ucuz ve düşük kalorili, yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Yumurtada yaklaşık olarak 6,5 g kadar bulunan yumurta proteinleri, insan sağlığı için elzem olan 9 amino asidi barındırır. Bunlar; histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin’dir. Tüketilen proteinin insan vücudu tarafından kullanım etkinliğinin bir ölçüsü olan protein kalitesi, proteindeki bu amino asitlerin varlığı ve oranlarıyla belirlenir.

Yumurta; esansiyel uzun zincirli yağ asitleri, araşidonik asit, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. Bunlar, hücre zarlarına esneklik kazandıran ve plazma kolesterol seviyelerini düşüren fosfolipid bileşenleridir. Ayrıca; kardiyovasküler, merkezi sinir sistemi ve zihinsel sağlık hastalıkları, iltihaplanma ve immün enfeksiyon riskini azaltır. Yağda (A, D, E ve K) ve suda çözünen vitaminleri (B vitaminleri: tiamin (B1), riboflavin (B2), panto-butik asit (B5), piridoksin (B6), biotin (B7), folat (B9), kobalamin (B12) ve kolin) içerir. Aynı zamanda minerallerden; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, selenyum, sodyum ve çinko açısından zengindir.

12 Adet Hurmalı Muzlu Kek’in besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
78,1134018,8173,7
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
15,515819233,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
18,611766,52
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
5363151397,3

 

The fruit of the date palm: its possible use as the best food for the future?, Marshall Walid Al-shahib & Richard J. // International Journal of Food Sciences and Nutrition. – 2003. – s. 247.

A review of the chemistry and pharmacology of the date fruits (Phoenix dactylifera L.), Manjeshwar Shrinath Baliga Bantwal Raghavendra Vittaldas Baliga, Shaun Mathew Kandathil, Harshith P. Bhat, Praveen Kumar Vayalil // Food Research International. – 2011.

Egg Innovations and Strategies for Improvements, Hester Patricia Y. // Academic press. – 2017.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.